Kolejność prac remontowych

Remont krok po kroku

Kolejność prac remontowych jest bardzo ważna. Warto dobrze przygotować się, aby przejście do kolejnych etapów remontu przebiegało sprawnie. Niezależnie od tego, czy będzie to gruntowny remont mieszkania czy tylko delikatna renowacja wnętrza – zrób to dobrze i po kolei. Po pierwsze – projekt wnętrza, z którego będzie wynikało, co należy zmienić, jakie instalacje poprowadzić lub skorygować.

Architekt wnętrz potrzebuje czasu na zaprojektowanie wnętrza oraz przeniesienie tego wszystkiego na ekran komputera i papier w postaci rysunków wykonawczych. Potem zdarza się, że trzeba poczekać na dobrą ekipę budowlaną, także warto ustawić się w kolejce dużo wcześniej. Szczególnie Warszawa jest miastem, gdzie zapotrzebowanie na dobrych wykonawców jest wyższe niż siły przerobowe fachowców. Same prace remontowe trwają a materiały wymagają czasu, aby wyschnąć. Należy odpowiednio wcześniej zakupić zaplanowane produkty do wykończenia wnętrza oraz elementy wyposażenia. Wiemy nie od dziś, że często są to materiały, na których sprowadzenie lub wykonanie trzeba poczekać. A zatem – im wcześniej się do tego zabierzemy tym lepiej.

Remont krok po kroku

1.Projekt wnętrza: układ przestrzenny, funkcjonalny, wizualizacje i rysunki wykonawcze

Jeśli chcesz, żeby projekt wnętrza był wykonany na spokojnie i, aby był czas na omówienie wszystkich ważnych aspektów poszukaj architekta wnętrz już na kilka miesięcy przed planowanym remontem. Dajcie sobie czas na opracowanie najlepszej wersji Twojego nowego wnętrza.
Pamiętaj, że architekt wnętrz znając już układ funkcjonalny i mając wizję plastyczną przestrzeni będzie potrzebował jeszcze trochę czasu na znalezienie konkretnych produktów oraz przygotowanie dobrych rysunków wykonawczych.

Jak przeprowadzić remont - projekt wnętrza

2.Ściany – wyburzanie zbędnych i stawianie nowych ścian działowych.

Najbardziej inwazyjny etap prac, ale też ostatecznie organizujący przestrzeń.

3.Okna i zabudowa balkonu

Nie zawsze musimy wymieniać te elementy, ale jeśli już się na to zdecydujemy – powinniśmy to zrobić na samym początku remontu wnętrza.

Jak przeprowadzić remont - 3. Okna i zabudowa balkonu

4.Instalacje – rozprowadzamy instalację wodną, kanalizacyjną i elektryczną.

Przygotowujemy bruzdy do podłączenia grzejników oraz wody. To czas na ułożenie kabli elektrycznych, internetowych, alarmowych, telewizyjnych, itp.

Jak przeprowadzić remont - Instalacje

5.Podłogi – wstępne przygotowanie podłoża.

Układamy podkład podłogowy, rozprowadzamy centralne ogrzewanie, ogrzewanie podłogowe

Jak przeprowadzić remont - przygotowanie podłoża

6. Ściany i sufity – mokre tynki. Stosujemy je, kiedy ściany wymagają solidnego wyrównania.

Jak przeprowadzić remont - mokre tynki

7. Parapety wewnętrzne

– warto zamontować je po mokrym tynkowaniu, aby uniknąć zabrudzenia a nawet zniszczenia.

Jak przeprowadzić remont - montaż parapetów

8. Podłogi – wyrównanie podłoża

poprzez zastosowanie mas samopoziomujących tzw. wylewek. To także czas na dostosowanie poziomów podłoża do grubości planowanych materiałów wykończeniowych. Okładziny podłogowe mogą być różnej grubości, a w efekcie końcowym powinny stykać się na równo. Należy pamiętać, że standardowa wylewka schnie ok. 4 tygodnie!

Jak przeprowadzić remont - wyrównanie podłoża

9. Ściany i sufity – suche tynki.

Płyty gipsowo-kartonowe montuje się, kiedy mokre tynki i wylewki już całkowicie wyschły, aby uniknąć pęcznienia i rozwarstwiania. Po montażu płyt g-k wykonujemy szpachlowanie, szlifowanie i pierwsze malowanie.

Jak przeprowadzić remont - suche tynki

10. Drzwi i posadzki

– nareszcie zaczynamy nieco czystszą pracę. Tutaj architekt wnętrz zaczyna już powoli widzieć efekty swojej pracy. Na suchym podłożu układamy posadzkę. Montujemy futryny i drzwi. Jeśli zdecydowaliśmy się na parkiet to po ułożeniu jest czas na jego szlifowanie i lakierowanie.

Jak przeprowadzić remont - drzwi i posadzki

11. Ściany „na gotowo”

– robimy ostateczne malowanie, poprawiamy detale. Oczywiście malowanie wykonujemy po uprzednim zabezpieczeniu wszystkich dotychczas zamontowanych elementów (drzwi, futryny, podłoga, parapety, itp.). W przypadku ,kiedy zaplanowaliśmy innego rodzaju okładziny ścienne to wykonujemy je na tym etapie (glazura, tapety, etc.) Jeśli nie zrobiliśmy tego w poprzednim kroku to montujemy listwy przypodłogowe (są też zwolennicy montażu listew zaraz po ułożeniu posadzki). Szukających inspiracji do sposobu wykończenia ścian – zapraszam do artykułu „10 pomysłów na ścianę”.

Jak przeprowadzić remont - ściany

12. Montaż wykończeniowy, meblowanie i dekorowanie

– architekt wnętrz najbardziej lubi ten etap. Montujemy meble w zabudowie, sprzęty AGD, osprzęt elektryczny, urządzenia grzewcze i sanitarne w kolejności adekwatnej do sytuacji. Po zakończeniu wszystkich brudnych prac i gruntownym sprzątaniu możemy przystąpić do ustawiania mebli wolnostojących – stoły, biurka, sofki, łóżka, etc. To czas wisienek na torcie – dywany, dekoracje okienne, rzeźby, obrazy, wazony, świeczniki, itp. Teraz już tylko ostatnie dodatki, które ocieplą wnętrze i możemy się wprowadzać!

Jak przeprowadzić remont - montaż wykończeniowy, meblowanie i dekorowanie

Remont mieszkania – od czego zacząć?

Na pewno najlepiej zacząć remont mieszkania od dobrego planu. Wbrew pozorom wykończenie wnętrz nie jest takie straszne, o ile powierzy się je od samego początku fachowcom. Dobry architekt wnętrz poprowadzi remont krok po kroku w sposób jak najmniej uciążliwy dla inwestorów. Nie zawsze są konieczne wszystkie powyższe kroki. W mieszkaniach w stanie developerskim często mamy już gotowe okna i balkony. Instalacje sanitarne na ogół są już właściwie zaplanowane i potrzeba tylko niewielkich korekt dostosowujących do ostatecznego projektu. Rzadko ściany wymagają mokrego tynkowania, mamy już parapety. Także zakres remontu zależy od potrzeb inwestorów, które ustala projektant wnętrz i wprowadza do projektu wnętrza.
Nawet, jeśli nadzór budowlany pozostanie po Twojej stronie – mając przygotowany projekt będziesz mógł czuć się bezpieczniej. Będziesz wiedzieć, co, po czym następuje i jakiego efektu finalnego oczekiwać od ekipy wykończeniowej.

Ściągawka – jak przeprowadzić remont mieszkania?

Poniżej przedstawiam kolejność prac remontowych w uproszczeniu i w pigułce. Oczywiście ostateczna kolejność poszczególnych kroków będzie zależała od konkretnego projektu.

Remont krok po kroku