Projektowanie wystaw
Jak projektuję ekspozycje?
Proces projektowania wystaw będzie uzależniony od skali powstającej wystawy. W początkowym etapie ustalamy tematykę, lokalizację i zakres projektu. Ważnym elementem jest cel wystawy, ekspozycji bądź standu, grupa docelowa a także orientacyjny budżet jaki Inwestor przewidział na samą realizację.
Na podstawie ustalonych szczegółów przygotowuję wycenę oraz orientacyjny harmonogram prac. Wycena dotyczy danej ilości poprawek, po czym zamykamy projekt.
Znając przestrzeń, w której ma znaleźć się wystawa, jej dokładne przeznaczenie oraz odbiorców możemy podjąć rozmowę na temat preferowanych środków wyrazu: kolorystyki, materiałów oraz koniecznych elementów wyposażenia czy też scenariusza (w przypadku wystaw scenariuszowych). Warto ustalić również konieczne elementy merytoryczne oraz sposób oddziaływania na widzów. Ważne jest wskazanie osoby, która będzie czuwała nad zakresem merytorycznym wystawy ze strony Inwestora a także będzie decydować o przejściu do kolejnego etapu projektowania.
Po zebraniu niezbędnych informacji zabieram się do projektowania. Przygotowuję koncepcję ogólną, którą omawiamy a następnie dopracowuję wybraną wersję. Praca zwykle podzielona jest na etapy, tak aby po każdym z nich sukcesywnie podążać do sfinalizowania zadowalającego efektu końcowego. Warto zadbać o to, aby przesyłane przez Inwestora briefy i informacje dotyczące zmian były przemyślane: rzeczowe, klarowne i precyzyjne. Dzięki temu współpraca przebiega sprawnie i zgodnie z harmonogramem.
Po zaakceptowaniu projektu i płatności przesyłam Inwestorowi pliki niezbędne do realizacji projektu. W przypadku wykorzystania zamówionej liczby korekt i nie dobrnięcia do końca projektu – ustalamy indywidualnie czy kontynuujemy współpracę i na jakich zasadach.