Szczegóły projektu
Niezbędne umiejętności: | Komunikacja wizualna, Opracowanie techniczne, Projektowanie graficzne, Projektowanie wystaw, Scenariusz wystawy, Wizualizacje |
Kategorie : | wystawiennictwo, |
Opis projektu
Ekspozycja ma na celu zwrócić uwagę na społeczne problemy związane ze zjawiskiem powodzi. Treść opiera się na wspomnieniach młodego mężczyzny, który brał udział w akcji pomocowej podczas powodzi w Bogatyni 2010 roku. Chłopak jest również autorem zdjęć wykorzystanych w wystawie. Jego słowa uświadamiają jakim zaskoczeniem dla mieszkańców jest tonący dobytek. Pytanie brzmi: czy naprawdę musi to być przykra niespodzianka? Czy nie można było tego przewidzieć? Co zrobić lub czego nie robić, żeby w przyszłości uniknąć takich strat?
Zastosowane środki wyrazu mają jednoznacznie kojarzyć się z wodą. Widz wchodzi w falującą przestrzeń, gdzie może zapoznać się z fotograficznym reportażem. Prezentowany projekt ekspozycji dotyczącej powodzi obejmuje powierzchnię 49 m2. Konstrukcja na stelażu stalowym a całość wstęg jest poszyta odpowiednio uformowanym według szablonu, spienionym PVC. Wystawa jest dedykowana do hali wystawienniczych.
Powodzie w Polsce ze względu na proces powstawania, wezbrania można podzielić na typy: opadowe, roztopowe, zimowe, sztormowe. Przyczyny wystąpienia powodzi mogą więc być różne: intensywne opady deszczu, roztopy wiosenne, zatamowanie biegu rzeki przez zatory lodowe czy osuwiska, uszkodzenie obiektów hydrotechnicznych (np. przerwanie tamy), cofka, tsunami i in. Powódź to przejściowe zjawisko hydrologiczne polegające na wezbraniu wód rzecznych lub morskich w ciekach wodnych, zbiornikach lub na morzu powodujące po przekroczeniu przez wodę stanu brzegowego zatopienie znacznych obszarów lądu – dolin rzecznych, terenów nadbrzeżnych lub depresyjnych, doprowadzające do wymiernych strat społecznych i materialnych. Jest jedną z najbardziej groźnych i niszczycielskich w skutkach klęsk żywiołowych. Walka z nią jest stale aktualnym problemem ogólnoświatowym. Poważny wpływ na występowanie powodzi ma istniejący układ rzek oraz występująca w poszczególnych okresach roku sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna.