KNALL: Rolety dzień noc a tradycyjne zasłony

zasłony czy rolety dzień noc (1)

Słońce rażące w oczy w domu to nic przyjemnego. Na szczęście obecnie jest wiele możliwości, by zlikwidować ten problem. Należą do nich tradycyjne zasłony czy coraz popularniejsze rolety. Co warto o nich wiedzieć? Które będą lepszym rozwiązaniem dla ciebie?

Rolety dzień noc a tradycyjne zasłony

Zasłony – prostota i tradycja

Zasłony to zdecydowanie najprostszy i najstarszy sposób na osłonienie okien przed uciążliwymi promieniami słonecznymi. Jednak nie oznacza to, że zasłony muszą być nudne – bardzo łatwo dopasować je do wnętrza, dzięki mnogości krojów i materiałów. Możesz postawić na lekkie, niemal półprzeźroczyste zasłony, które zmniejszą oświetlenie pomieszczenia, ale nie zaciemnią go całkowicie. Na tak lekką tkaninę możesz postawić w salonie. To pomieszczenie, w którym dopływ światła jest ważny, ale oczywiście nikt nie chce, by słońce raziło domowników czy gości. Natomiast jeśli szukasz zasłon, np. do sypialni lub pokoju dziecięcego, gdzie chcesz stworzyć świetne warunki do spania, bardzo dobrą opcją mogą okazać się te z grubszego, nieco cięższego materiału. Oczywiście można uszyć zasłony na wymiar, tak by świetnie pasowały do konkretnych okien i wnętrz. Stanowią bowiem ich dopełnienie i bardzo łatwo można je wkomponować w design mieszkania. Pasują zarówno do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz, jak i klasycznych pomieszczeń. Te sięgające podłogi bez wątpienia nadają eleganckiego charakteru. Kolor zasłon możesz dobrać do koloru dodatków w pomieszczeniu lub postawić na coś całkowicie innego, co ożywi wnętrze.

Foto: Knall, tradycyjne zasłony na kółkach

Foto: Knall, tradycyjne zasłony na kółkach

Oprócz samego materiału i koloru zasłon, można zróżnicować je na podstawie sposobu upięcia. Zdecydowanie najpopularniejszym jest zawieszanie na karniszach rurowych na przelotkach. Ringi wszyte w zasłonę swobodnie przesuwają się po karniszu, dzięki czemu można łatwo i bez użycia siły regulować stopień zasłoniętego okna. Innym rodzajem wieszania zasłon są szyny. Wówczas materiał posiada wszyte haczyki, które utrzymują jego upięcie. Niewątpliwą zaletą tej metody jest idealne ułożenie zasłon, niezależnie od tego jak często zostają przesuwane. Ze względu na to, zasłony te świetnie sprawdzą się w drzwiach tarasowych, gdzie często trzeba je przesuwać. W przypadku tego rodzaju upięcia karnisz jest ukryty, a samo mocowanie zasłon bardzo subtelne, dzięki czemu wyglądają one niezwykle elegancko.

Rolety dzień noc – łatwe sterowanie światłem

Rolety dzień noc zapewniają dużą wygodę w kwestii regulacji ilości światła docierającego do pomieszczenia. Choć nie są tak eleganckie jak klasyczne zasłony, to bez problemu można dopasować je do każdego rodzaju wnętrza. Wyglądają nowocześnie i występują w różnych kolorach oraz rodzajach. Jeśli zależy ci na mniejszym zacienieniu pomieszczenia, najlepiej postaw na jasne odcienie. Beżowe, szare czy białe rolety świetnie sprawdzą się w salonie, kuchni czy jadalni. Nawet po całkowitym ich zasunięciu, wnętrze wciąż będzie widne.

W sypialni, pokoju dziecięcym lub łazience lepiej postawić na ciemniejsze kolory, które zapewnią całkowite odcięcie światła w razie potrzeby. Dostępne są także specjalne tkaniny typu black out. Sprawiają one, że okna mogą zostać zaciemnione w 99%.

Foto: Knall, rolety dzień-noc

Foto: Knall, rolety dzień-noc

Boisz się, że różne kolory zepsują spójność całego domu? Wystarczy, że postawisz na jeden typ rolet, a ich kolory mogą różnić się pomiędzy pomieszczeniami. Tak jak w przypadku zasłon, rolety także mogą być dobrane na wymiar nawet do niestandardowych okien. Oczywiście podczas dobierania kolorów rolet warto zwrócić uwagę także na oprawy okienne. Dobrze dopasować je do kolorów ram, by całość była spójna. Materiały rolet różnią się między sobą nie tylko kolorem, ale także strukturą. Jeśli zależy ci na spójności mieszkania, najlepiej wybierz do każdego z pomieszczeń rolety o tej samej fakturze tkaniny.

Do jakich wnętrz najlepiej pasują rolety? Oczywiście do nowoczesnych, gdyż same mają nieco designerski współczesny charakter. Jednak nie oznacza to, że do nieco bardziej klasycznych pomieszczeń będą wyglądać źle. Dzięki mnogości tkanin, faktur i kolorów bez problemu można dobrać idealne rolety.

Wśród mechanizmów rolet dzień noc możemy wyróżnić rolety wolno wiszące, w kasecie lub rolety mini bez kasety. Pierwszy z typów to rolety przyklejane bezpośrednio na ramę okienną i sterowane sznurkiem z boku. Posiadają prowadnice po obu stronach, dzięki czemu materiał nie odstaje od powierzchni okna. Rolety wolno wiszące montowane są na ścianie lub suficie. Jednak jeśli nie ma takiej możliwości, można użyć specjalnych uchwytów i przymocować je do ram okiennych. Rolety bez kaset montuje się przy pomocy bezinwazyjnych haczyków lub mocnej taśmy. Materiał utrzymywany jest blisko szyby dzięki obecności żyłki prowadzącej.

W pojedynku zasłony vs rolety ciężko określić zwycięzcę. Każdy bowiem oczekuje czego innego w swoim mieszkaniu i sam znajdzie faworyta. Jednak pewne jest to, że zarówno jedna i druga opcja nie tylko świetnie chroni przed nadmiarem wpadających promieni słonecznych, ale także po prostu dobrze wygląda w niemal każdym pomieszczeniu i łatwo dopasowuje się do wnętrza.

 

Autor tekstu: KNALL

www.knall.com.pl