Współpraca z ekipami remontowymi

współpraca z fachowcami podczas remontu krok po kroku

Współpraca z ekipami remontowymi bywa nie lada wyzwaniem również dla profesjonalistów. Na co zwrócić uwagę, żeby wspólnie przeprowadzić remont bez nerwów i zbędnego stresu?

Współpraca z ekipami to praca ze specjalistami różnych branż

Warto wiedzieć, czego od kogo oczekiwać oraz z jakim tematem kogo szukać. Architekt wnętrz, który zajmuje się nadzorem wykonawczym może skoordynować prace poszczególnych fachowców, tak aby przebiegały płynnie i bez wzajemnych kolizji.

Dowiedz się z jakimi ekipami należy współpracować przy pełnym remoncie wnętrza i jakie zadania do kogo należą.

Podstawą jest podpisanie dobrej umowy z wykonawcami, która uwzględnia zarówno zakres prac, ceny jak i terminy. Aneksem do umowy może być projekt wnętrza wykonany przez projektanta wnętrz. Wówczas mamy pewność, że nie będzie dodatkowo płatnych prac, bo wycena dotyczy realizacji tego konkretnego projektu w konkretnym lokalu. Przed wyceną fachowcy powinni osobiście ocenić stan lokalu do remontu.
Należy zachować szczególną ostrożność przy wykonywaniu prac remontowych, aby zachować odpowiednią kolejność i w dalszych etapach remontu nie wracać do początku ani nie ingerować w pracę innego branżysty. Nie jest niespodzianką, ze pierwsze jest pierwsze czyli zaczynami od projektu wnętrza. Z planem w ręce możemy zaczynać remont od ciężkich prac, tj. wyburzenia i stawiania nowych ścian. Niezbędne jest przeprowadzenie prac elektrycznych i hydraulicznych na samym początku remontu.

Współpraca z ekipą remontową – wyburzenia ścian, czyli tzw. „brudny remont”

Planując szerzej okrojony remont z uwzględnieniem zmian w układzie pomieszczeń należy liczyć się z koniecznością wyburzeń. Fachowcy, którzy wyburzają ściany muszą mieć przygotowany odpowiedni pojemnik na gruz w postaci torby lub kontenera. Idealnie, kiedy ekipa sama zorganizuje miejsce na odpady, ale najczęściej podstawienie kontenera jest po stronie Inwestora. Warto o tym pamiętać, ponieważ wiąże się to z kilkoma kwestiami. Niekiedy potrzebna jest zgoda administracji budynku, należy także zaplanować przyjazd i odbiór pojemnika. Zajmują się tym prywatne firmy działające lokalnie. Takie i inne detale współpracy z ekipą należy ustalić już na początku. Istotne jest także to, kto zakupuje materiały wykończeniowe, czy elementy montażowe. Tutaj także istotna jest kolejność zakupów.

Współpraca z elektrykiem

Zaraz po ustawieniu ścian należy przeprowadzić instalację elektryczną już na tym etapie uwzględniając dokładne rozmieszczenie przyłączy elektrycznych, punktów oświetleniowych i łączników światła. Jest to niezwykle trudne bez projektu w ręce. Dobrze przygotowany projekt elektryki uwzględnia układ funkcjonalny, rozmieszczenie sprzętów i mebli oraz nawet rodzaj opraw oświetleniowych. Każda lampa bowiem możne mieć inaczej rozmieszczone przyłącze. Architekt wnętrz najchętniej wykonuje projekt elektryki na samym końcu, czyli wtedy kiedy jest już zaakceptowany projekt funkcjonalny i wizualny. Projektant wnętrz może dobrze zaplanować elektrykę wiedząc, gdzie będzie kanapa, gdzie i jakiej wysokości wyspa kuchenna oraz jaka lampa zawiśnie nad stołem. Zadaniem elektryka jest zadbanie o bezpieczne rozprowadzenie wszystkich projektowanych punktów elektrycznych oraz uporządkowanie skrzynki elektrycznej z bezpiecznikami. Po  jego pracy pozostają w ścianie bruzdy, które w dalszych etapach będzie należało zaszpachlować i wyrównać ściany – to zadanie dla ekipy remontowej.

Współpraca z hydraulikiem

Podobnie jak z elektryką – hydraulikę projektujemy pod konkretny układ funkcjonalny oraz dobrane sprzęty – najczęściej w kuchni i łazience. Warto pamiętać, ze grzejniki CO również są elementem hydrauliki. Wszelkie zmiany w tej materii także należy wykonać przy pomocy wykwalifikowanego hydraulika (i za zgodą administratora budynku, w przypadku mieszkań).

Współpraca z glazurnikiem

Płytki ceramiczne układa glazurnik – wycina otwory w płytkach na wcześniej rozmieszczone przyłącza do sprzętów hydraulicznych, tj. baterie, czy mieszalniki wody. Glazurnik powinien zadbać o uszczelnienie podłoża, równe ułożenie płytek i estetyczne zafugowanie a niekiedy silikonowanie szczelin. Projektant wnętrz często sugeruje układ płytek, tak aby podziały i docinki nie wypadały w przypadkowych miejscach. Glazurnik powinien zapewnić odpowiedni spadek, aby woda spływała w oczekiwany sposób, np. w przypadku półeczki z płytki pod prysznicem – woda powinna spływać w stronę brodzika.

Współpraca z parkieciarzem

Parkieciarz zajmuje się montażem podłóg drewnianych. Firmy parkieciarnie często oferują także montaż innych rodzajów posadzek np. wykładzin, paneli laminowanych, czy LVT. Istotne jest to, że po stronie montażysty podłogi jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Np. parkiet wymaga odpowiedniej wilgotności i dobrania właściwego kleju. Montaż wykładzin elastycznych czy LVT klejonych wymaga nieskazitelnie równej powierzchni. Innym aspektem jest wyrównanie poziomów różnych typów posadzek. Czasem może okazać się konieczne wykonanie dodatkowej „wylewki”. O to powinna zadbać firma montująca podłogę. W trio z podłogą i drzwiami idą listwy przypodłogowe. Montuje się je po montażu podłogi i drzwi. Należy uwzględnić miejsca, gdzie planowana jest stała zabudowa (meble kuchenne, szafy itp.) – w tych miejscach listwy montuje się po montażu mebli w zabudowie.

Montaż drzwi i okien

Okna na ogół są już na samym początku po postawniu budynku czy też w standardzie deweloperskim. Natomiast o drzwi należy zadbać. Pomiary do drzwi wewnętrznych wykonujemy po zamontowaniu posadzki. Uwzględnia się grubość muru. Zdecydowanie najlepiej kiedy firma dostarczająca drzwi wykona profesjonalne pomiary oraz montaż dając gwarancję zarówno na produkt jak i usługę. Projektant wnętrz dobiera wygodny sposób otwierania i model drzwi, ale wszelkie warianty związane z detalami warto potwierdzić z dostawcą już przy samym zamówieniu. Chodzi o rodzaje zawiasów, wypełnienia drzwi, klamki, rozety, zamki, etc.

Współpraca z malarzem

Najczęściej prace malarskie wykonuje ekipa remontowa, która wyburzyła ściany, postawiła nowe i wyrównała powierzchnię po zmianach w instalacjach. Aby efekt końcowy był zadowalający ściany należy wyrównać, wygładzić i zagruntować. Malarz maluje zagruntowaną ścianę. Na ogół są to 2 warstwy farby właściwej. W przypadku ciemniejszych kolorów mogą to być nawet 3-4 warstwy. To zależy od chłonności podłoża i jakości farby. Na ścianach malowanych na ciemniejsze kolory oraz na ścianach z podświetleniem np. z kinkietem – będzie widoczna każda nierówność, a zatem tych ścian należy szczególnie przypilnować na etapie wygładzania.

Współpraca ze stolarzem

Stolarz wykonuje meble na wymiar. Działa według projektu od architekta wnętrz, ale zawsze powinien osobiście potwierdzić wymiary zabudów po wykonaniu pozostałych prac remontowych, np. po ułożeniu płytek, po montażu drzwi. Już samo wygładzenie ściany zmieni jej wymiar. Opaska drzwiowa może spowodować, że szuflada się nie otworzy, jeśli nie zastosujemy blendy. Wszystkie te kwestie należy uwzględnić, aby meble zachowały piękny wygląd i funkcjonalność. Stolarz powinien przedłożyć Inwestorowi wzorniki materiałów do potwierdzenia w już istniejącym wnętrzu, przy pomalowanych ścianach i w konkretnym oświetleniu – nawet jeśli projektant wnętrz wybrał już kody produktów.  Idealnie jest, kiedy stolarz, projektant wnętrz i Inwestor mogą spotkać się razem, aby omówić projekt i planowane rozwiązania.

Współpraca ze szklarzem

Szklarz może wykonywać różnego typu elementy wyposażenia, np. lustra wklejane między płytki w łazience. Wówczas należy zadbać o to, żeby płytki były licowane z lustrem. Najczęściej szklarz przygotowuje szkło a glazurnik je wkleja. Niekiedy szklarz wykonuje taflę lacobelu nad blatem kuchennym już po montażu mebli. Wówczas montaż może wykonać stolarz.  Ostatnio często wykonuje się szklane przegrody w ramach aluminiowych, stalowych, drewnianych czy z mdf-u – tutaj również pomoże doświadczony zakład szklarski. Istotne jest, aby dobrać bezpieczne szkło, adekwatne do miejsca montażu. Szkło należy dobrze przykleić i zabezpieczyć szczeliny.

Współpraca z innymi specjalistami

np. specjalista do klimatyzacji, alarmu, wentylacji i rekuperacji, ogrzewania podłogowego, pieca… Wszystkie specjalistyczne instalacje należy przeprowadzić na samym początku remontu, aby nie wykonywać bruzd i otworów w świeżo wyremontowanym lokalu.