Konsultacja kolorów z architektem wnętrz to temat bumerang. Moi Klienci bardzo często potrzebują wsparcia w doborze materiałów, struktur i kolorów. Nie ma się co dziwić, przecież biały to biały a czarny to czarny, ale nie do końca…
Konsultacja kolorów z architektem wnętrz
Biała ściana nie taka biała jak byśmy chcieli
Dlaczego kolory są ważne? Kolory i powierzchnie wpływają na odbiór przestrzeni. Mój ulubiony przykład to zimny biały ciepły biały. Najczęstszym błędem jest nie dobranie bieli stolarki drzwiowej, czy stałej zabudowy meblowej do bieli ścian. Kiedy stolarka jest w ciepłej bieli a ścianę pomalujemy (nie daj Boże!) na zimną biel – wówczas meble i drzwi wyglądają na zżółknięte i stare. Chcąc uniknąć tego efektu dobierzmy kolor ścian z wzornikiem w ręce (a najlepiej próbką farby).
Brązowy mat i brązowy połysk
Głęboki brąz to piękny, elegancki kolor, ale nie zawsze. Okazuje się, że stopień połysku i struktura powierzchni również ma wpływ na odbiór płaszczyzny. Myśląc o czekoladowych meblach w kuchni wyobrażam sobie szlachetną matową strukturę. Natomiast decydując się na brązowe fronty w połysku możemy zostać niemile rozczarowani efektem. Planując kolorystykę architekt wnętrz powinien wziąć pod uwagę daną powierzchnię: gładka czy strukturalna, matowa czy w połysku.
Czarny, grafit i antracyt
W tym wypadku ryzyko jest mniejsze – zwykle te odcienie do siebie pasują, ale nie zawsze. Bywa, że grafitowy wpada lekko w zieleń a antracyt w granat. Zdarza się niemal granatowa lub brązowa czerń. Warto te kolory zweryfikować i ocenić, czy będą do siebie pasować.
Gryzące się kolory a kontrasty
Jedna kwestia to kontrasty, których szukamy, aby wnętrze było ciekawsze, dynamiczne. Nie można nigdy przesadzić z kontrastami, żeby nie męczyć się w takim otoczeniu. Druga kwestia to odcienie, które się ze sobą gryzą. Jako architekta wnętrz nie razi mnie połączenie dobrze dobranego odcienia zieleni z błękitem. Natomiast szarości odbiegające odcieniami stanowią problem, np. fioletowe szarości będą się gryzły z beżowymi szarościami.
Uniwersalne wzorniki RAL i NCS z pomocą
Dobry architekt wnętrz korzysta z uniwersalnych wzorników, dzięki którym trudniej o pomyłkę kolorystyczną. Możemy dokładnie tym samym odcieniem pomalować ściany, wykonać lakierowane fronty mebli i niekiedy dobrać gotową płytę laminowaną meblową.
Kolor i odcień, światło i cień
Niebieski nie równa się niebieski (mimo, że większość panów będzie się upierać, że niebieski to niebieski). Na odbiór koloru ma wpływ nie tylko konkretny odcień, powierzchnia, ale także umiejscowienie. Ważne jest czy dana ściana będzie oświetlona czy zacieniona. W cieniu kolory sprawiają wrażenie ciemniejszych i chłodniejszych a w słońcu – jaśniejszych i cieplejszych. We wnętrzu odcienie możemy nieco regulować temperaturą barwową żarówek, np. ciepłe światło (2700-3500K) ociepli kolory, światło neutralne (4000K) odda w miarę realne kolory a ziemne światło (powyżej 4000K) ochłodzi barwy we wnętrzu.
Konsultacja kolorów:
Jeśli masz potrzebę skonsultować kolory, struktury, powierzchnie i ogólnie materiały wykończeniowe – zapraszam serdecznie do kontaktu!