5 wskazówek jak wybrać projektanta

Dobry projektant wnętrz poszukiwany? Najlepiej byłoby gdyby ktoś polecił Ci sprawdzonego architekta lub jeszcze lepiej – poręczył za niego. Jeśli przeglądasz właśnie internet i wpisujesz w wyszukiwarce „Architekt wnętrz Warszawa” lub „Projektant wnętrz Warszawa” to jest szansa, że dobrze trafiłeś! Mam dla Ciebie kilka wskazówek jak dobrze wybrać.
Niestety nie zawsze masz możliwość uzyskania kontaktu do kogoś poleconego i jesteś zdany na Google oraz własną intuicję. Jak nie dać się zwieść i powierzyć projekt wnętrza właściwej osobie? Przedstawiam 5 najważniejszych elementów, które należy zweryfikować zanim podejmiesz współpracę z architektem.

1. Czy projektant wnętrz jest kompetentny?

Sprawdź, czy dany projektant wnętrz posiada wykształcenie kierunkowe lub chociaż doświadczenie, które wskazywałoby na to, że potrafi poprowadzić projekt od początku do końca. Internet Twoim sprzymierzeńcem! Wyszukiwarka czy profile społecznościowe (zawodowe) to miejsca, gdzie możesz nieco dowiedzieć się o swoim faworycie. W internecie pustki? To jeszcze nie skreśla Twojego projektanta – może po prostu nie ma głowy do prowadzenia komunikacji marketingowej. W takim wypadku warto odezwać się do niego i poprosić o przesłanie portfolio lub chociaż kilku przykładowych projektów.

2. Oceń komunikatywność

Pamiętaj, że współpraca z architektem wnętrz to stały kontakt przez jakiś czas. Warto już przed podjęciem współpracy usłyszeć głos drugiej strony. Zadzwoń, napisz maila – zadaj kilka ważnych dla Ciebie pytań. Na tej podstawie łatwiej będzie Ci ocenić czy zwyczajnie się dogadacie przy ewentualnej współpracy. Unikałabym osób chaotycznych, niedostępnych lub wszystkowiedzących. Zorientuj się, ile czasu musisz czekać na odpowiedź oraz oceń jej jakość. Czy projektant okazał się pomocny już na tym etapie?

3. Zwróć uwagę na przejrzystość wyceny

Zapytaj o wycenę Twojego projektu. Projektant wnętrz na pewno zada Ci kilka pytań o zakres prac, lokalizację czy czas realizacji na jakim Ci zależy. Na tej podstawie może przygotować wycenę. Jeśli wyda Ci się ona niejasna lub niekompletna – może Ci się zapalić czerwona lampka. Nikt nie lubi dopłacać w trakcie. Doświadczony architekt powinien być w stanie oszacować wartość projektu przed rozpoczęciem pracy nad nim mając podstawowe dane.

4. Czas to pieniądz – terminowość projektanta

Terminowość będzie trudniej zweryfikować zanim podejmiesz współpracę. Tutaj z pomocą przychodzą „rekomendacje„. Zdarza się, że projektanci mają na swoich stronach internetowych referencje od klientów. Przejrzyj je, zobacz na co zwracali uwagę poprzednicy. Możesz też poprosić o pogłębioną wycenę opatrzoną w orientacyjny harmonogram prac. Tutaj architekt wnętrz zaznaczy ile czasu może zająć dany etap pracy projektowej.

5. Pierwsze wrażenie – zaufaj intuicji

Jeśli już zweryfikowałeś powyższe cztery aspekty i nic nie wzbudza wątpliwości a jednak nadal czujesz, że coś jest nie tak – nie zmuszaj się. W Warszawie jest naprawdę wielu kompetentnych projektantów i z pewnością znajdziesz kogoś z kim będzie Ci się dobrze współpracować. „Dobry projekt” to nie wszystko – ważne jest także to, aby spotkania związane z realizacją projektu przebiegały w pozytywnej atmosferze. Istotne jest zaufanie do doświadczenia i wyczucia architekta – szczególnie w sytuacjach kiedy nie jesteś pewien, które rozwiązanie będzie najlepsze. Rola projektanta jest taka, żeby przeprowadzić Cię przez projekt w sposób dla Ciebie nieobciążający. Powinieneś czuć, że Twój przyszły remont jest we właściwych rękach, a Ty nie musisz się nim martwić a jedynie cieszyć na nowe, lepsze.

Nowoczesna sypialnia

Powodzenia!