Projekt kuchni – porady, czyli jak urządzić kuchnię, aby była ładna i wygodna? W pierwszej kolejności zadajemy sobie pytania dotyczące funkcjonalności. Natomiast ergonomia to nie wszystko. Kuchnia powinna być też ładna i dobrze zaprojektowana z uwzględnieniem gustów użytkowników, trendów oraz najnowszych możliwości materiałowych i technicznych. Przeczytaj praktyczne porady architekta wnętrz jak urządzić kuchnię!
Projekt kuchni – porady, jak urządzić kuchnię otwartą na salon a jak kuchnię samodzielną?
Wszystko, co znajduje się w zasięgu wzroku w kuchni wpływa na jej estetykę. W przypadku kuchni otwartej na salon lub jadalnię – ma wpływ wygląd wszystkich stref otwartej przestrzeni. Powinny do siebie pasować, współpracować ze sobą, zgrabnie korespondować. Ważne są też proporcje. Często kuchnia funkcjonuje w formie aneksu. Zatem nie jest najważniejsza, powinna być dopasowana i dostosowana do jadalni czy salonu, w których de facto toczy się życie rodzinne. Nie eksponujemy zazwyczaj strefy kuchennej. W przypadku kuchni samodzielnej – kwestia dopasowania do pozostałych pomieszczeń nie jest aż tak istotna, ale nadal ważna. Nie musimy dopasowywać wszystkich elementów wyposażenia do tego, co dzieje się w salonie, czy jadalni. Nie mniej całe mieszkanie, czy dom powinny stanowić estetyczno-funkcjonalną całość.
Ładna kuchnia – na co zwrócić uwagę?
Bardzo ważna przy urządzaniu ładnej kuchni jest zdecydowanie się na konkretny styl i konsekwencja w jego stosowaniu. Przeczytaj także tekst o stylach we wnętrzach.
Istotnymi elementami wpływającymi na estetykę w kuchni są:
• kolory ścian, mebli i podłogi,
• powierzchnie poszczególnych elementów (matowa, połyskliwa, strukturalna),
• tekstury jednolite lub wzorzyste,
• dekoracje,
• kształt mebli wpływający na stylistykę kuchni,
• proporcje zabudowy meblowej, np. ilość szafek stojących względem szafek wiszących, słupki,
• rodzaj i kolor sprzętów kuchennych, np. w zabudowie lub niezabudowane,
• dekoracje i detale: rodzaje opraw oświetleniowych , okno, firany, zasłony lub rolety, parapet, kwiaty, i inne dekoracje np. kwiaty lub to co stoi na otwartych półeczkach.
Projekt kuchni – porady, od czego zacząć planowanie kuchni?
Zawsze punktem wyjścia jest funkcjonalność. Możesz poczytać o tym w artykule o ergonomii w kuchni. Natomiast w kwestii wyglądu – w pierwszej kolejności ustalcie kolorystkę, jaką chcielibyście mieć w kuchni. Można zacząć od wybrania koloru frontów mebli kuchennych, dalej ścian i podłogi.
Ostatnio pojawił się trend, w którym fronty szafek stojących są innego koloru niż zabudowa wisząca. Daje to ciekawy efekt oraz możliwość urozmaicenia przestrzeni. Taki zabieg można także wykorzystać do optycznego ukrycia szafek wiszących – mogą być jasne, w kolorze zbliżonym do koloru ściany. Wówczas nasza uwaga skoncentruje się na szafkach stojących, a cała przestrzeń uzyska lżejszy charakter. Oczywiście, są kuchnie, w których szafek wiszących nie ma w ogóle. Jednak zawsze pojawia się jakiś element powyżej blatu kuchennego: widać baterię przy zlewozmywaku oraz okap nad kuchenką. Zawsze staramy się uzyskać efekt spójnej zabudowy.
Ładne sprzęty kuchenne
W każdej funkcjonalnej kuchni znajdziemy: lodówkę, zlew z baterią, kuchenkę z okapem, piekarnik, zmywarkę. A niekiedy ekspres do kawy, mikrofalówkę i inne sprzęty. Niektóre z nich warto schować (np. termomix) a niektóre są widoczne. Duże sprzęty mogą być w zabudowie: lodówka, zmywarka, piekarnik, czy mikrofalówka. Wówczas są elementami jednolitej zabudowy. Jednak minusem takiego rozwiązania jest to, że sprzęty w zabudowie są najczęściej mniejsze w środku (np. w lodówce zabudowanej 60×60 będzie mniej miejsca na żywność niż w lodówce wolnostojącej 60×60). Oczywiście decyzja należy do użytkowników, które rozwiązanie jest dla nich lepsze. Na pewno te sprzęty powinny być dobrane do siebie nawzajem kolorem i stylem. Najczęściej front piekarnika i płyta grzewcza są czarno srebrne. Spotyka się jednak je także w kolorze białym, który warto rozważyć przy jasnych meblach. Szczególnie przy sprzętach w zabudowie nie warto oszczędzać na jakości. Wymiana i naprawa bywa czasem bardziej kłopotliwa. O wygodnym rozmieszczeniu sprzętów kuchennych możesz poczytać tutaj. Wszystkie te elementy powinien zawierać projekt kuchni – porady architekta wnętrz, ekspertów ze sklepów specjalistycznych oraz opinie użytkowników są nieodzowne przy wyborze odpowiedniego wyposażenia.
Ściana nad blatem kuchennym – pomysły na ścianę między blatem a szafkami
Nad blatem kuchennym mamy fragment ściany, który warto ciekawie zagospodarować. Przestrzeń między blatem a szafkami kuchennymi powinna mieć trwałą powierzchnię, odporną na ścieranie i łatwo zmywalną. Najbardziej narażone na zabrudzenia są odcinki ściany bezpośrednio nad kuchenką oraz nad zlewem.
Wybór materiału musi wpisywać się w koncepcję całej kuchni. Mamy mnóstwo możliwości zagospodarowania pasa ściany nad blatem. Najczęściej stosuje się płytki ceramiczne – układa się tam glazurę z płytek o różnych formatach lub mozaiki dekoracyjne. Zdarzają się także płytki przypominające cegiełkę lub prawdziwa cegła odpowiednio zaimpregnowana. Pojawia się także wyjątkowo odporna farba ceramiczna, która wyglądem przypomina zwykłą farbę ścienną albo farba tablicowa. Jednolitą, gładką powierzchnię da nam także zastosowanie kolorowego szkła, np. lacobel. Stosując szkło przezierne można je podświetlić od spodu. Można także wydrukować grafikę na szkle. Tutaj jednak zalecam ostrożność, aby wybrany wzór nie okazał się kiczowaty lub nie znudził się po roku.
Innym rozwiązaniem jest tapeta wodoodporna, czy płyta meblowa, np. z takiego samego materiału, co blat kuchenny. Rzadziej spotykamy przestrzeń na blatem wyłożoną kamieniem lub drewnem, choć i takie rozwiązanie jest możliwe. Wówczas należy te powierzchnie solidnie zabezpieczyć przed wchłanianiem wody i przyjmowaniem brudu. A w miejscach najbardziej narażonych stosuje się fragment przezroczystego szkła. Nad blatem można też stosować beton architektoniczny i pewnie wiele innych nie wspomnianych tutaj materiałów.
Projekt kuchni – porady, jakie oświetlenie w kuchni
Już wiemy jak urządzić kuchnię, żeby było ładnie. Natomiast dobre oświetlenie pomoże nam dostrzec piękno kuchni i wygodnie korzystać z niej. Oświetlenie w kuchni powinno być wielopunktowe. Potrzebujemy światła ogólnego w suficie, które oświetli całe pomieszczenia (lub aneks kuchenny). Niezbędne jest też oświetlenie blatów roboczych. Często montuje się ledy pod spodem szafek wiszących, tak, aby blat było dobrze doświetlony. W kuchniach bez szafek wiszących do blatu dociera więcej światła z sufitu, więc możemy zastosować np. reflektory na szynie. Jeśli mamy wyspę lub stół w kuchni, również powinniśmy zadbać o odpowiednie naświetlenie bezpośrednio nad nimi. Tutaj można zastosować np. ciekawe lampy wiszące, które dodatkowo będą świetną dekoracją. Przy doborze oświetlenia trzeba wziąć pod uwagę: wielkość kuchni i dobrać do niej moc światła, kolor światła, dobór ładnych opraw oświetleniowych do poszczególnych typów oświetlenia.
Rodzaje oświetlenia do kuchni:
• Światło ogólne w suficie
• oświetlenie blatu roboczego
• Oświetlenie nad stołem lub wyspą
• Oświetlenie nastrojowe
Jak urządzić kuchnię – projekt kuchni
Jednym z większych wyzwań przy remoncie jest projekt kuchni – porady to tylko wskazanie kilku najważniejszych kwestii. To, jak urządzić kuchnię będzie zależeć od Was, od waszego gustu i stylu. Powyższe zestawienie i osobiste uwagi z mojej strony mają jedynie za zadanie nakreślić kilka ważnych obszarów do przemyślenia zanim podejmiecie się remontu kuchni. Mam nadzieję, że artykuł okaże się pomocny, a Wasze kuchnie będą piękne i funkcjonalne!
Zobacz także: