Styl skandynawski – jasne, ciepłe wnętrze

Salon - styl skandynawski - źródło zdjęcia Unsplash

Styl skandynawski we wnętrzach cechuje piękna, wysublimowana prostota. Nie wystarczą zakupy w Ikei, żeby osiągnąć całościowy efekt. Wnętrza w stylu skandynawskim są minimalistyczne, jasne i ciepłe. Nie muszą być banalne i jednakowe w każdym wydaniu. Poznaj główne cechy stylu skandynawskiego!

Myślę, że w Polsce tak dobrze przyjął się ten styl z trzech przyczyn: klimatycznej, budżetowej i mam nadzieję estetyczno-funkcjonalnej.

Nasz klimat jest nieco zbliżony do Skandynawii – a przynajmniej okres zimowy. Brak słońca i zimno. Dobrze, żeby chociaż we wnętrzu było przytulnie, ciepło i miło.

Co do budżetu – oj szuka się oszczędności u nas. Po prostu jest taniej pomalować ściany na biało i wstawić niewiele prostych mebli niż brnąć w finezyjne, kosztowne rozwiązania. Ponadto łatwo potem wprowadzić zamiany w takim wnętrzu bez gruntowanego remontu. Można zagrać dodatkami – i już mamy nowe wnętrze!

Wreszcie aspekt estetyczno-funkcjonalny – należy przyznać, że w dobrze zaprojektowanych wnętrzach w stylu skandynawskim mieszka się przyjemnie i wygodnie. Styl skandynawski jest na tyle pojemny, że można w nim szukać indywidualnych rozwiązań. Niestety nie robi się tego u nas zbyt często, ale pamiętajmy, ze można! Niech projektant wnętrz się wysili i znajdzie coś, co będzie unikalne, indywidualne, dedykowane.

Główne cechy stylu skandynawskiego:

Jasne i neutralne kolory

Jasne kolory zapewne biorą się z tego, że w krajach skandynawskich jest ciemno i zimno. Kolorystka wnętrz ma ocieplać i rozjaśniać. Stosuje się biel, jasne drewno i inne jaśniutkie kolory.

styl skandynawski - źródło zdjęcia Brico y Deco

Kolory, styl skandynawski – źródło zdjęcia Brico y Deco

Wzory w stylu skandynawskim

Aby przełamać monotonię bieli i rozbielonych powierzchni projektant wnętrz wprowadzi wzory i akcenty kolorystyczne. Skandynawowie stawiają na proste wzory geometryczne i intensywne akcenty kolorystyczne w niezobowiązujących dodatkach takich jak: lampy, poduszki, dywaniki, narzuty, zasłony itp. Są to na ogół elementy wyposażenia wnętrz, które można łatwo i bez większych kosztów wymienić. Co do wzorów również należy zachować umiar, szczególnie przy skomplikowanych deseniach.

Wzory styl skandynawski - źródło zdjęcia Brico y Deco

Wzory, styl skandynawski – źródło zdjęcia Brico y Deco

Meble i dodatki w starym stylu

Styl skandynawski kocha vintage, ale z umiarem. Oznacza to, że wprowadzamy jeden lub zaledwie kilka elementów w starym stylu. Królują meble na nóżkach, komódki z przesuwnymi frontami, czy szufladki z otworkiem zamiast uchwytu. Ciekawym elementem wystroju będą lampy z lat 50. 60., pojedyncze krzesła pamiętające czasy naszych dziadków czy dumny fotel postawiony w salonie. Warto, aby takie dodatki były pięknie odnowione, może z dodatkiem nowego tchnienia poprzez zastosowanie koloru czy wzoru?

Meble vintage, styl skandynawski - źródło zdjęcia Brico y Deco

Meble vintage, styl skandynawski – źródło zdjęcia Brico y Deco

Kominki naturalne lub imitacja kominka

Kominek to kolejny element ocieplający wnętrze skandynawskie. Kiedy to możliwie – stawiamy piękny, aczkolwiek najlepiej prosty w formie kominek naturalny. A kiedy dekorujemy mieszkanie możemy zastosować imitację kominka – ostatnio bardzo popularną w polskich mieszkaniach. Wówczas spełnia ona funkcje mebla dekoracyjnego, na którym można postawić ramkę ze zdjęciami. Jest zgrabnym zamiennikiem dla telewizora, centralizuje strefę wypoczynkową salonu.

Kominek, styl skandynawski - źródło zdjęcia Brico y Deco

Kominek, styl skandynawski – źródło zdjęcia Brico y Deco

Im mniej tym lepiej, czyli słynne „mniej znaczy więcej”

Styl skandynawski woła o ducha minimalizmu. Mebli powinno być jak najmniej i warto, aby były w jak najlżejszych kolorach – wspomniane biele, rozbielone pastele czy odcienie naturalnego, jasnego drewna. Oczywiście dopuszcza się nieliczne akcenty kolorystyczne, ale takie meble nie powinny być duże. Fotel czy krzesło to maksimum, w jakim gabarycie możemy pozwolić sobie na mocny kolor. Doświadczony projektant wnętrz będzie wiedział jak znaleźć balans – dobierze meble, które oddadzą charakter skandynawski i będą jednocześnie spełniały swoje role funkcjonalne. Jeśli masz do dyspozycji dużą przestrzeń nie wypełniaj jej mnogą ilością elementów wyposażenia wnętrz. Lepiej postawić na duży dywan, który zagospodaruje spory metraż.

Minimalizm, styl skandynawski - źródło zdjęcia Unsplash

Minimalizm, styl skandynawski – źródło zdjęcia Unsplash

Styl skandynawski to natura

Obcowanie z naturą ma na człowieka zbawienny wpływ. Dobry architekt wnętrz wie, że stosowanie naturalnych materiałów we wnętrzu pozytywnie wpływa na jakość odpoczynku i relaksuje. We wnętrzach skandynawskich stosuje się przede wszystkim jasne, ciepłe drewno lub materiały drewnopodobne. Warto pamiętać o innych materiałach naturalnych: muszlach, kamieniach, wyrzeźbionych przez naturę gałęziach, pieńkach drzew czy kwiatach doniczkowych. Oczywiście takich dekoracji nie powinno być zbyt wiele, ale zastosowane z wyczuciem wprowadzą do wnętrza powiew świeżości. Zapewne stąd także wzięła się popularna bielona cegła, jako okładzina ścienna. Z jednej strony jest to materiał pochodzenia naturalnego a z drugiej strony rozbielenie cegły idealnie wpisuje ją w charakter wnętrza w stylu skandynawskim.

Natura, styl skandynawski - źródło zdjęcia Brico y Deco

Natura, styl skandynawski – źródło zdjęcia Brico y Deco

Inspiracja i źródło zdjęć: Brico y Deco