Jak obliczyć płytki potrzebne do remontu?

baner jak obliczyc plytki do lazienki projektan wnętrz porady

Jak obliczyć płytki potrzebne do remontu łazienki, kuchni i innych pomieszczeń? W tym artykule przedstawiam kilka wskazówek, które okażą się pomocne przed zamówieniem płytek ceramicznych. Łazienka będzie służyć jako przykładowe pomieszczenie, ale spokojnie pewne zasady można zaadaptować również w innych wnętrzach.

Jeśli zdecydujesz się na konkretne płytki, pojawia się pytanie: jak obliczyć płytki do łazienki? Architekt wnętrz podpowiada jak dobrze zamówić płytki, żeby ich ilość była optymalna. Dowiedz się, gdzie powinna był pełna płytka oraz jak zaplanować zapas płytek.

Projektant wnętrz: jak obliczyć płytki potrzebne do remontu łazienki?

jak obliczyć pytki do łazienki?

jak obliczyć pytki do łazienki?

5 porad przed zamówieniem płytek

  1. Zaplanuj układ płytek przed zamówieniem

Jako projektant wnętrz zawsze rysuję każdą płytkę z konkretnym ułożeniem. Wybierając płytki mam z tyłu głowy wymiar łazienki, do której szukam płytek. Przyda się to do tego, aby dobrać taką wielkość płytek, którą będzie trzeba docinać w jak najmniejszej ilości miejsc. Ewentualne docinki powinny być mało widoczne.

Planuję wysokość, do jakiej będą ułożone płytki na ścianach, miejsca łączenia różnych typów płytek, umiejscowienie dekorów, miejsce przycięcia, jeśli nie zmieści się pełna płytka, np. w narożniku.  Staram się, aby wysokość, do której planuję płytki była wielokrotnością wybranego formatu glazury. W przypadku płytek „pod sufit” decyduję czy bardziej widoczna jest górna krawędź ściany (przy suficie) czy dolna (przy podłodze) i w tym miejscu planuję pełną płytkę.

Wskazówka: nie musimy układać płytek dekoracyjnych za zabudową meblową lub pod lustrem. Są one zwykle droższe niż pozostałe płytki.

  1. Pełna płytka powinna być w eksponowanych narożnikach

Nie wszystkie wymiary łazienki da się przewidzieć na etapie projektu co do milimetra. Wynika to z tego, że:

  1. Odnawiamy łazienkę i nie wiemy, jaki dokładnie wymiar ścian zostanie po skuciu płytek;
  2. Nie wiemy, jakiej grubości będzie zaprawa i klej, których użyje glazurnik.

Natomiast możemy zaplanować, gdzie kładziemy pierwszą – pełną płytkę. Pełna płytka powinna być w eksponowanych narożnikach, np. widocznych zaraz po wejściu do łazienki. Za drzwiami, za zabudową, w mniej eksponowanych kątach możemy pozwolić sobie na płytki docinane, dopasowane do długości ściany, która nie zawsze jest wielokrotnością wymiaru planowanych płytek.

płytki do łazienki - pełna płytka w narożnikach

płytki do łazienki – pełna płytka w narożnikach

  1. Jak obliczyć płytki do łazienki? Oblicz potrzebne płytki według sztuk a nie metrażu.

Wyliczając ilość płytek, które będą potrzebne do remontu łazienki warto znać ich ułożenie. Dobrze wiedzieć, gdzie orientacyjnie będą pełne płytki, a gdzie przycinane. Pomoże to obliczyć ich liczbę według sztuk i bardziej adekwatnie oszacować potrzebną ilość do zamówienia. W przypadku łazienki w domu nie powinno to stanowić dużego problemu – zwykle to pomieszczenie jest na tyle małe, że można pozwolić sobie na liczenie pojedynczych płytek. Na dużych powierzchniach będzie trudniej. Producenci płytek piszą na opakowaniu zarówno ilość sztuk jak i metraż.  Być może ktoś inny będzie miał inny pomysł jak obliczyć płytki, ale u mnie ta metoda się sprawdza.

  1. Zawsze zamów zapas płytek z jednej serii. Zapas powinien wynosić min. 10%, a  przy ułożeniu płytek w karo nawet 20%

Zawsze kupując płytki do łazienki należy zamówić większą ilość niż planowany metraż. Zapasowe płytki przydadzą się na wypadek:

  • Uszkodzeń płytek podczas prac glazurniczych, szczególnie docinek
  • Uszkodzeń podczas transportu
  • Wadliwych płytek (nawet płytki oznaczone jako I Gatunek mogą zawierać 5% wadliwych egzemplarzy)
  • Ewentualnej wymiany poszczególnych płytek w przyszłości, np. na wskutek uszkodzenia mechanicznego albo awarii instalacji lub sprzętów podtynkowych.

O zapasie należy pamiętać od razu. Dokupienie płytek w późniejszym terminie wiąże się z ryzykiem, że otrzymamy płytki z innej serii produkcyjnej – różniącej się nieco np. odcieniem. Może też się zdarzyć, że nasze płytki zostaną wycofane z produkcji po jakimś czasie.

jak obliczyć płytki do łazienki - zapas płytek

jak obliczyć płytki do łazienki – zapas płytek

  1. Współpracuj z profesjonalistami

Niestety nawet najlepszy projekt łazienki i najlepiej dobrane płytki może zepsuć kiepski wykonawca. Układanie płytek jest jedną z bardziej precyzyjnych prac remontowych. Wymaga doświadczenia i wiedzy.  Nie każdy „Kowalski” sobie z tym poradzi.  Nie rób tego sam – znajdź poleconego fachowca i zaufaj mu, nawet jeśli będzie trzeba nieco więcej zapłacić. Koszty nerwów i zmarnowanych materiałów mogą okazać się wyższe niż większa stawka za robociznę. Sprawdź także, jakie są najważniejsze parametry płytek ceramicznych.

Przeczytaj także: Od czego zacząć remont łazienki?