Od czego zacząć remont łazienki?

od czego zacząć remont łazienki - jasna łazienka

Od czego zacząć remont łazienki? Oczywiście, jako projektant wnętrz powiem, że od dobrego projektu łazienki lub przynajmniej dobrego planu. Jeśli Twojej łazienki nie będzie projektował architekt wnętrz – zadbaj o dobry plan, który pomoże Ci uniknąć zbędnych kosztów finansowych i czasowych.  

1. Dobry plan remontu łazienki

Skoro trafiłeś na tę stronę to jest duża szansa, że chcesz zacząć od dobrego planu! Internet to skarbnica wiedzy, korzystaj, ale z głową. Notuj, zapisuj linki, i usuwaj na bieżąco niepotrzebne. Zbieraj tylko potrzebne informacje. Nie daj się przytłoczyć nadmiarem treści.

2. Pomiary łazienki – inwentaryzacja

Warto wymierzyć łazienkę, zlokalizować piony, wentylacje. Zanotuj wymiary w sposób jak najbardziej czytelny. Tak, żeby wracać do notatek przy kolejnych krokach.

3. Określ styl łazienki

Styl wnętrza to może niekoniecznie to, co poleciłby Ci wykonawca – od czego zacząć remont łazienki. Jednak określenie stylistyki może okazać się bardzo pomocne przy wyborze sprzętów, materiałów i oświetlenia. Dzięki temu, że już na początku wybierzesz styl – będzie Ci łatwiej szukać konkretnych elementów wyposażenia. Nie musisz wówczas przeglądać wszystkich ofert i możliwości, a jedynie te które wpisują się w Twoje założenia.

od czego zacząć remont łazienki

łazienka w stylu nowoczesnym, minimalistycznym – wanna wolnostojąca z baterią naścienną

4. Określ rodzaj wyposażenia łazienki

Odpowiedz sobie na pytania:

  • Jakie sprzęty planujesz mieć w nowej łazience? Wanna czy prysznic? Bidet, bidetta, miska ustępowa, umywalka, pralka? Sprawdź, czy wszystkie planowane sprzęty łazienkowe na pewno się pomieszczą. Tutaj może pomóc artykuł: Jakie sprzęty do łazienki wybrać?
  • Czy, któryś ze sprzętów będzie zmieniał położenie względem obecnego? Należy określić, czy jest możliwe przyłączenie sprzętu w nowym miejscu (instalacja wodno-kanalizacyjna)
  • Jaka okładzina będzie na ścianie i podłodze? Najczęściej są to płytki ceramiczne, ale może to być także kamień, odpowiednio zabezpieczone drewno, ściany można malować specjalnymi wodoszczelnym farbami… Rozwiązań jest całe mnóstwo! Warto zdecydować się ogólnie jaki materiał będzie najlepszy i na jakich powierzchniach orientacyjnie go planujesz położyć, np. do jakiej wysokości pomieszczenia będą płytki. Te informacje będą potrzebne, aby wykonawca przygotował kosztorys prac.

5. Umów się wykonawcą na konkretny termin remontu

Paradoksalnie, zanim zaplanujesz szczegóły przyszłej łazienki – warto najpierw pomyśleć o ekipie remontowej. Niestety aktualnie bardzo długo czeka się na wolne terminy dobrych wykonawców. Po za tym będziesz mógł niektóre pomysły zweryfikować i skonsultować z zaufanym fachowcem.

od czego zacząć remont łazienki - jasna łazienka

jasna łazienka z kabiną prysznicową, wanną i  podwójnymi umywalkami

6. Wybierz konkretne sprzęty i meble

Czekając na wykonawcę możesz rozglądać się za konkretnymi sprzętami i zacząć je zamawiać. Warto określić ogólne parametry, aby nie szukać w gąszczu produktów dostępnych obecnie na rynku.  Dla uproszczenia i pewności, że wszystko będzie do siebie pasować – można wybrać konkretnego producenta, a następnie daną kolekcję. Można także szukać według rodzaju sprzętu. Warto zacząć od wymiaru, który będzie pasował do łazienki. Jeśli decydujemy się na meble na zamówienie, powinniśmy wiedzieć, jakich wymiarów szafek potrzebujemy i gdzie planujemy je wstawić.

7. Wybierz rodzaj oświetlenia do łazienki  – zaplanuj elektrykę

Jeśli miałabym wybrać tylko jedną najważniejszą rzecz, od czego zacząć remont łazienki to powiedziałabym – instalacje. Oczywiście w pierwszej kolejności wodno-kanalizacyjne, ale elektryka jest nie mniej ważna. Określ, jakiego rodzaju oświetlenia potrzebujesz w łazience: plafon sufitowy, spotlighty, a może ledy w suficie podwieszanym? Zaplanuj oświetlenie i gniazdka przy umywalce oraz gniazdo przy sprzętach elektrycznych (tj. pralka). Warto wprowadzić kilka źródeł światła tak, aby pełniły różne funkcje: mocne światło kierunkowe przy lustrze oraz lampy sufitowe dające ogólne oświetlenie łazienki. Można pomyśleć o podświetleniach uatrakcyjniających przestrzeń, np. nad półeczkami, czy we wnękach.

8. Wybierz materiały wykończeniowe

Należy wybrać i zamówić okładziny. Jeśli zdecydujesz się na płytki w łazience to powinieneś zamówić ich ok. 5-10% więcej ze względu na konieczność cięcia podczas montażu. Zapas przydaje się też, bo zawsze jakaś płytka może pęknąć podczas prac. Dobrze mieć trochę płytek z serii w zanadrzu również na wypadek awarii instalacji – przy usuwaniu usterki trzeba czasem usunąć kilka płytek.

Pamiętaj o doborze fug – najlepiej prezentują się cienkie fugi w kolorze zbliżonym do koloru płytek. (tzw. „płytki bezfugowe” – rektyfikowane). Jeśli chodzi materiały stricte budowlane, takie jak folia w płynie, masa wyrównawcza, szpachla, farba, płyty G-K, itp. – w tym temacie pokieruje Cię wykonawca. To on określa czego ile potrzebuje.

9. Wybierz detale i dekoracje do łazienki

Detale i dekoracje możesz wybrać na końcu, ale cały czas o nich pamiętaj. Niektóre elementy są dość istotne na etapie remontu, np. rodzaj opraw oświetleniowych lub osprzęt (gniazda wtykowe, włączniki).  Pamiętaj, żeby na pewno było miejsce na takie elementy jak: uchwyty lub wieszaki na ręczniki, wymarzone lustro, uchwyt na papier toaletowy, dozownik do mydła, półeczki na kosmetyki, kosz na bieliznę, itp.

od czego zacząć remont łazienki - jasna łazienka

od czego zacząć remont łazienki – detale i dekoracjeMam nadzieję, że ten tekst pomoże zdecydować, od czego zacząć remont łazienki oraz jakie kolejne kroki wykonać. Jest to oczywiście tylko zarys kwestii, które należy uwzględnić. Niestety z doświadczenia wiem, że remont łazienki wiąże się czasem z nieprzewidzianymi sytuacjami. Trzeba po prostu wziąć na to margines i nie przejmować się zbytnio. Na pewno pomoże dobry wykonawca, który nie jedno widział i nie jedno naprawił. Należy pamiętać, że nie ma sytuacji bez wyjścia i cierpliwie czekać na relaksującą kąpiel w nowej łazience!

Zobacz przykładowe nasze projekty łazienek: