Decluttering po polsku – odgruzuj wnętrze i ciesz się przestrzenią!

decluttering po polsku

Decluttering po polsku to odgruzowanie, oczyszczenie i uporządkowanie przestrzeni, w której żyjemy.
To, w jaki sposób jest zorganizowane wnętrze ma istotny wpływ na jakość naszego wypoczynku, sprawne wykonywanie prac i przyjemne korzystanie z naszego domu. Sprawdź, na czym polega decluttering i dlaczego stał się taki modny!

Decluttering po polsku

Decluttering po polsku nie znalazł odpowiedniejszego tłumaczenia niż „odgruzowanie”. Jest związany z dążeniem do mądrego minimalizmu. Konsumpcyjny świat staje się coraz bardziej zmęczony przytłaczającą ilością zbędnych przedmiotów wokół. Kapitalizm napędzany przez sprzedaż, pseudo atrakcyjne promocje i krótka chwila przyjemności z zakupów przyczyniły się do tego, że mamy za dużo i często to co mamy jest niepotrzebne.

Decluttering – co to znaczy?

Paradoksalnie dążymy to tego, żeby żyć w pięknych wnętrzach niczym z wizualizacji, które zrobił projektant wnętrz. Główną cechą takich zdjęć jest to, że nie ma tam przypadkowych przedmiotów. Wszystko jest uporządkowane, ma swoje miejsce i przeznaczenie. Nie ma bałaganu. Czy w ogóle życie w takim wnętrzu jest możliwe? Na pewno w jakimś stopniu tak. Oczywiście przy małych dzieciach utrzymanie 100% porządku w mieszkaniu jest niemożliwe. Natomiast sam decluttering może pomóc zminimalizować stan wiecznego bałaganu i pomóc zorganizowań przestrzeń tak, aby sprzątanie było prostsze.

Zrób to dla siebie!

Gromadzenie zbędnych przedmiotów i przywiązanie do nich zabiera naszą wolność. Osoby, które przeprowadziły faktyczny gruntowny decluttering czują się lżej, lepiej, czują większą wolność. Zatem decluttering może być także olbrzymim krokiem milowym w pracy nad swoim charakterem i pozbywaniem się ograniczających przywiązań. Jednorazowe, nawet porządne odgruzowanie to już dużo, jednak ważna jest całkowita zmiana podejścia do posiadania, nabywania i gromadzenia. Rozważne zakupy i przemyślane decyzje pomagają utrzymać ten stan na długo.

Co warto odgruzować?

Główne kategorie przedmiotów do uporządkowania to:

  • Ubrania, buty i dodatki;
  • Książki i płyty;
  • Dokumenty;
  • Gadżety i elektronika;
  • Pamiątki, tzw. przedmioty sentymentalne
  • Przedmioty gospodarstwa domowego
  • Kosmetyki i chemia domowa

decluttering po polsku - szafa

Decluttering krok po kroku:

1. Selekcja. Wyrzucenie, oddanie potrzebującym, naprawienie lub przerobienie zbędnych przedmiotów to pierwszy krok do czystej przestrzeni.

2. Uporządkowanie przedmiotów, które chcemy pozostawić. Na tym etapie trzeba pomyśleć, co gdzie chcemy przechowywać. Warto nabyć organizery i pudełka – oczywiście w sposób przemyślany, tak żeby pasowały do naszych szaf, szafek i półek oraz faktycznie mieściły to, co chcemy w nich przechować. W niektórych miejscach można pomyśleć o dorobieniu nowej półki, czy przerobieniu szafy. Ważne, żeby późniejsze korzystanie ze schowanych tam przedmiotów było proste i wygodne. Ważne będzie ustalenie priorytetów – przedmioty sezonowe i rzadko używane można przechowywać w mniej dostępnych miejscach, a te codziennego użytku – pod ręką.

3. Samodyscyplina w kwestii zakupów i gromadzenia. Kupując coś nowego warto się chwilę zastanowić: czy na pewno tego potrzebuję? Ile razy tego użyję? Gdzie będą to trzymać?

Projektant wnętrz może pomóc

Projektant wnętrz lub Organizator usług domowych może pomóc przeprowadzić przez proces odgruzowania. Zna rozwiązania i tricki jak mądrze przechowywać przedmioty. Wesprze w podjęciu decyzji o rozstaniu się z niektórymi rzeczami. Podpowie, komu można przekazać zbędne przedmioty. Jeśli będzie taka potrzeba – zaprojektuje układ wewnętrzny szafy, szafki i półki. Zaproponuje odpowiednie meble do przechowywania, pudełka i organizery. Pokaże jak można przeorganizować przestrzeń, aby była lżejsza i bardziej funkcjonalna.

Jeśli zostałeś zainspirowany do zmiany w Twoim domu to zapraszam do kontaktu!