Praca w domu – dobre praktyki

Praca w domu, dobre praktyki

Praca w domu – dobre praktyki mogą pomóc  zorganizować swój czas i przestrzeń pracy w domu. Coraz więcej osób pracuje zdalnie z różnych przyczyn. Podzielę się tym, co dla mnie jest najważniejsza w pracy w domu. Pracuję w ten sposób już jakiś czas i był to mój wybór. Taki model pracy ma dużo profitów, ale też ciemną stronę.  Miałam okazję popełnić kilka błędów, odkryć swoje sposoby na to jak pracować, żeby nie zwariować.

Praca w domu – naprawdę warto!

Nie tracę czasu na dojazdy. W znacznej mierze sama organizuję czas pracy. Mam wpływ na to jak wygląda mój dzień. I  najważniejsze – mogę być dla mojego dziecka dostępna w każdej chwili, kiedy tego potrzebuje. Wiem, że to od razu pachnie  ciemną stroną. Samodzielna praca wymaga dużo samodyscypliny i organizacji, często też pokory i zgody na to, że ktoś z domowników w każdej chwili może mi przeszkodzić. Brak kontaktu osobistego z współpracownikami lub klientami też bywa kłopotliwy.

Dobre praktyki – stanowisko pracy i  przestrzeń wokół

Oto moja lista dobrych praktyk i wskazówek:

1. Zawalcz o wyodrębnione miejsce pracy.

Ideałem jest odrębny pokój przeznaczony na biuro. Natomiast, jeśli nie masz takiej możliwości zadbaj przynajmniej o biurko/stół lub choćby kawałek blatu (na wyłączność). Praca w konkretnym, ustalonym miejscu ma taki plus, że masz świadomość pracy. Łatwiej zapanować nad czasem, kiedy „siadasz do pracy”. Jeszcze ważniejsza może być świadomość domowników, że właśnie pracujesz. Dzieci, współmałżonek – będą wiedzieli, że jeśli jesteś w „przestrzeni pracy” to pracujesz i nie wolno ci przeszkadzać.

Praca w domu, dobre praktyki: wyodrębnione miejsce pracy

Praca w domu, dobre praktyki: wyodrębnione miejsce pracy

2. Ergonomiczny fotel

Nawet nie musi to być fotel biurowy za 3 000 zł – ważne, żeby stworzyć takie miejsce, na którym będzie Ci się wygodnie i zdrowo siedzieć. O tym, jak siedzieć podczas pracy przy komputerze oraz jakie powinno było ułożenie ciała możesz przeczytać w artykule: „Jak siedzieć podczas pracy przy komputerze?”

Praca w domu, dobre praktyki: fotel do pracy przy komputerze

Praca w domu, dobre praktyki: fotel do pracy przy komputerze

3. Prawidło skompletowany sprzęt

Jeśli pracujesz na komputerze stacjonarnym – sprawa jest prosta. Musisz po prostu odpowiednio ustawić monitor i klawiaturę. Natomiast praca na laptopie wymaga dodatkowej klawiatury zewnętrznej. Wynika to z kształtu notebooków. Monitor powinien być ustawiony na linii wzorku a takie ustawienie laptopa jest nierealne chcąc mieć dostęp do klawiatury. Dlatego zaleca się ułożenie laptopa na podwyższeniu (aby ekran był dobrze widoczny). Można podłożyć pod niego odpowiednio kilka książek. Korzystając z klawiatury pamiętaj, żeby nadgarstki były proste. Unikniesz zbędnego obciążania stawów.

Praca w domu, dobre praktyki: sprzęt

Praca w domu, dobre praktyki: sprzęt

4. Dobre oświetlenie

O ile w pracy w biurze pracodawca musi zapewnić pracownikom odpowiednie warunki , w tym oświetlenie dostosowane do typu wykonywanej  pracy to w domu może być trudniej. Należy kierować się zdrowym rozsądkiem i zadbać o równomierne oświetlenie. Odradzam oświetlenie punktowe, przez co wieczorem mogą tworzyć się duże kontrasty oświetleniowe. Nasz wzrok będzie się wówczas bardziej męczył. Lepszym rozwiązaniem będzie światło ogólne, równomiernie oświetlające przestrzeń. Dodatkowo można doświetlić biurko lampką w razie potrzeby. Korzystamy z dwój typów oświetlenia: naturalne i sztuczne.

  • Światło naturalne jest nam potrzebne– na ogół najlepiej, kiedy stanowisko pracy jest ustawione prostopadle do ściany z oknem. Pamiętajmy, aby stworzyć możliwość zasłonięcia okna przy nadmiernym nasłonecznieniu. Czasem lepiej zaciemnić okno i korzystać z oświetlenia sztucznego.
  • Światło sztuczne – zadbajmy o to, żeby było równomierne, bez kontrastów, (czyli bez reflektorów punktowych, bez małych lampek, które nierównomiernie oświetlają biurko). Światło powinno też być na tyle intensywne, aby umożliwiało nam czytanie, pisanie bez wytężonej pracy wzorku (w biurach norma wskazuje na 500 lx).
Praca w domu, dobre praktyki: oświetlenie

Praca w domu, dobre praktyki: oświetlenie

5. Dbaj o rytuały, planuj przerwy

Warto zaczynać i kończyć pracę o konkretnej porze. Po prostu „wychodź do pracy”. Podziel pracę na zadania, zrób listę rzeczy do zrobienia na początku dnia. Podziel poszczególne części dnia na bloki i zawszę uwzględniaj w planie przerwy na posiłki, na oddech, na odrobinę ruchu.

Praca w domu, dobre praktyki: planuj zadania, przerwy

Praca w domu, dobre praktyki: planuj

6. Świeże powietrze

Zadbaj o świeże powietrze – wietrz pomieszczenie i unikaj aromatycznych zapachów. Potrzebujesz tlenu, świeżego powietrza, żeby twój mózg mógł sprawnie pracować . Niektóre osoby są wyjątkowo wrażliwe na zapachy. Szczególnie one powinny odizolować się podczas pracy od rozpraszających woni. Gotujący się rosół, bigos, czy krem z brokuła – mogą nie najlepiej wpływać na twoją pracę. Za to jakość powietrza możesz poprawić dzięki większości roślin doniczkowych.

Praca w domu, dobre praktyki: świeże powietrze

Praca w domu, dobre praktyki: świeże powietrze

7. Uporządkowane miejsce pracy

Każdy ma inny próg ból w kwestii bałaganu. Jednak moje doświadczenie wskazuje, ze w uporządkowanej przestrzeni lepiej mi się pracuje. Praca w domu, który jest czysty jest przyjemniejsza. Dotyczy to zarówno chaosu przestrzennego jak i zwyczajnego brudu.  Nie da się pracować, kiedy mysz komputerowa przykleja się do blatu. (Rodzice małych dzieci wiedzą, co mam na myśli). Warto przed pracą ogarnąć nieco przestrzeń, przetrzeć biurko/stół.

Praca w domu, dobre praktyki: •Uporządkowane biurko

Praca w domu, dobre praktyki: • Uporządkowane biurko

8. Coś dla oczu

Postaw w miejscu pracy w domu coś, na czym możesz zawiesić wzrok. Dobrze mieć coś, na co możesz spojrzeć kiedy nie patrzysz na ekran, najlepiej w dużej odległości (okno, obraz na przeciwległej ścianie, kwiat po drugiej stronie pokoju). Po pierwsze dasz oczom odpocząć, po drugie sprawisz sobie przyjemność patrząc na coś miłego, a po trzecie możesz oderwać na chwilę myśli od nużącego zadania.

Praca w domu, dobre praktyki: zadbaj o oczy

Praca w domu, dobre praktyki: zadbaj o oczy

9. Kontroluj dźwięki

Chodzi o usunięcie dźwięków, które mogę cię rozpraszać lub drażnić. Zdecydowanie zminimalizuj hałas. Pracuj przy zamkniętych drzwiach o ile to możliwe, wyłącz telewizor. Słuchaj takiej muzyki, która ci pomaga przy pracy. Jeśli za oknem jest głośny remont ulicy, zamknij okno i wietrz pomieszczenie podczas przerw. Jeśli planujesz  videokonferencję zadbaj o dobre słuchawki i mikrofon.

Praca w domu, dobre praktyki: kontroluj dźwięki

Praca w domu, dobre praktyki: kontroluj dźwięki

10. Ustal z rodziną twój tryb pracy

Naucz dzieci, że kiedy pracujesz nie wolno ci przeszkadzać. Ustal z partnerem podział obowiązków domowych. Podzielcie się opieką nad dziećmi, tak aby nie kolidowała ona z pracą żadnego z was. Jasno komunikuj, ze wychodzisz do pracy i będziesz niedostępny. Praca w domu  może być dla niektórych największym wyzwaniem właśnie w tym obszarze. Oczywiście w wszystko w miarę aktualnych możliwości.

Praca w domu, dobre praktyki: ustalenia z rodziną

Praca w domu, dobre praktyki: ustalenia z rodziną