10 pomysłów na ścianę

Cegła w salonie

Jak urozmaicić ścianę we wnętrzu? Zobacz, jak sposób jej wykończenia wpływa na całe pomieszczenie! Aranżacja i klimat pokoju zmieni się diametralnie, jeśli odmienisz choćby fragment reprezentatywnej ściany.

Ściana we wnętrzu zajmuje olbrzymią powierzchnię – zdecydowanie przekraczającą metraż pomieszczenia. A zatem warto poświęcić jej nieco uwagi jeszcze na etapie projektowania wnętrza. Architekt wnętrz może zaplanować i przetestować na wizualizacjach różne warianty wykończeniowe. Ściany urozmaica się poprzez zastosowanie odpowiedniego materiału, koloru czy faktury. Czas prac remontowych umożliwia większą ingerencję w ich wygląd. Potem sprawa będzie trochę trudniejsza i pozostają nam do dyspozycji przede wszystkim dekoracje w postaci elementów wieszanych tj. obrazy, lustra, zegary, półki, itp.Przyjrzyjmy się sposobom na ożywienie ściany w salonie, kuchni czy też innym wnętrzu mając do dyspozycji pełen wachlarz środków wyrazu.

To samo wnętrze - inna ściana

Zobacz, jak zmiana wyglądu ściany przemienia całe wnętrze!

1. Tapeta na ścianie znana już w XVI wieku

Tapeta w jadalni

To już ponad 500 lat tradycji tapetowania ścian i nic nie wskazuje na to, żeby ta technika odchodziła do lamusa. Wręcz przeciwnie – rozwijają się nowe technologie, materiały i powstają świeże, piękne wzory. Dawniej występowały przede wszystkim mało trwałe tapety papierowe. Natomiast dziś tworzy się je także z flizeliny i winylu.

Dzięki temu tapeta we wnętrzu może posłużyć znacznie dłużej zachowując swoje pierwotne walory estetyczne. Możemy przebierać we wzorach, kolorach i fakturach a także łączyć je ze sobą nadając niezwykły charakter ścianom i przez to całemu wnętrzu. Pamiętajmy także, że możemy mieć całkowity wpływ na wydrukowany wzór wybierając fototapetę.

2. Płytki ścienne

Kuchnia i łazienka to nie jedyne pomieszczenia, w których sprawdzą się na ścianie kafelki. Z powodzeniem można je stosować na fragmentach ścian innych pomieszczeń. Mnogość wzorów i kolorów oraz trwałość płytek powodują, że projektant wnętrz chętnie proponuje klientom takie rozwiązanie. Producenci prześcigają się w ilości i różnorodności formatów. Spotykamy tradycyjne mozaiki, prostokątne płytki wielkoformatowe oraz całkiem nowe kształty np. popularne ostatnio heksagony rysujące na ścianie wrażenie plastra miodu. Jest w czym wybierać!

3. Okładziny z materiałów naturalnych: drewna i kamienia

Obecnie coraz częściej stosuje się okładziny z materiałów naturalnych. Nasze pokolenie doskonale pamięta czasy boazerii. Na szczęście ta epoka minęła już bezpowrotnie. Nowoczesny architekt wnętrz będzie miał lepszy pomysł jak zastosować drewno na ścianie. Drewno czy kamień nie muszą przytłaczać! Piękny rysunek słojów i niepowtarzalna struktura kamienia potrafią tchnąć ducha natury we wnętrze. Czasem ze względów budżetowych stosuje się inne materiały zachowujące wygląd tych materiałów. Nie wykluczałabym takiego rozwiązania. Po pierwsze – mamy ograniczone zasoby surowcowe a po drugie – pielęgnacja tych powierzchni jest łatwiejsza. Jedynie należy pamiętać, żeby była to naprawdę dobra imitacja.

4.Ściana z cegły i płytek ceglanych

Ściana z cegły w salonieZnowu uśmiech do przeszłości. Podczas renowacji wnętrz często spotykamy ściany z czerwonej cegły. Dawne budownictwo chętnie stosowało ten materiał jako element do konstrukcji ścian. Dziś z dbałością oczyszcza się i zabezpiecza odkryte ceglane powierzchnie. Najczęściej spotykamy wersję czerwoną – klasyczną lub bieloną. Nowe budownictwo, pozbawione spuścizny tamtych lat również sobie świetnie radzi w tym temacie. Na rynku są dostępne okładziny z płytek ceglanych znakomicie imitujące autentyki.

5. Tapicerowane segmenty

Tkanina na ścianie? Jeśli też pamiętasz dywan wiszący u babci nad tapczanem możesz nie mieć dobrych skojarzeń. Jednak bez obaw – tapicerowane segmenty nie mają nic wspólnego z tą zmorą. Jest to bardzo efektowne i praktyczne rozwiązanie. Tapicerowane segmenty doskonale odnajdą się szczególnie w sypialni. Dzięki temu, że są miękkie i miłe w dotyku świetnie pełnią rolę zagłówka łóżka. Znakomicie prezentują się jako wykończenie wnęk z siedziskami np. w przedpokoju. Dają nieograniczone możliwości aranżacyjne. Dowolność w wyborze kształtu poszczególnych elementów, koloru, wzoru czy rodzaju tkaniny to istny raj dla architekta wnętrz.

6. Sztukaterie

Sztukateria sięga swoją historią do czasów starożytnych, jednak jej rozkwit przypada na czasu baroku, kiedy to niewielu architektów chciało rozumieć słowo „umiar”. Współczesne sztukaterie są bardziej wysublimowane. Występują w formie listew i gzymsów przysufitowych, listew przypodłogowych, skomponowanych na ścianie ram, rozet, pilastrów, niszy, konsoli czy portali kominkowych. Wykonuje się je ze stiuku, gipsu, żywicy syntetycznej lub styropianu. Ten ostatni jest wyjątkowo nietrwały stąd w moim odczuciu uzasadnienie ma tylko w miejscach poza zasięgiem zniszczenia.
Sztukaterie tradycyjnie kojarzą się z wnętrzami pałacowymi, pełnymi przepychu. Zastosowanie ich w domach czy mieszkaniach wymusza ostrożność. Bardziej rozbudowane sztukaterie zalecałabym jedynie w dużych pomieszczeniach. Oczywiście listwa przypodłogowa czy delikatny gzyms jak najbardziej mają prawo bytu nawet na małym metrażu.

7. Okładzina ścienna ze szkła

Panele szklane można stosować na większych powierzchniach lub na fragmentach ścian, np. nad blatem kuchennym. Z powodzeniem znajdą miejsce w łazience, ale nie należy ograniczać się do tzw. „pomieszczeń mokrych”. Mogą też znaleźć zastosowanie w salonie, jadalni czy sypialni. We wnętrzach montuje się szkło bezpieczne, hartowane. Szkło występuje w dużym zakresie przeźroczystości i połysku a także w bogatej palecie kolorystycznej. Inne wrażenie robi tafla matowa, piaskowana a inaczej odbierzemy pełny połysk. Wszystko zależy od tego jaki efekt będziemy chcieli uzyskać. Szybę może podświetlać lub drukować na niej dowolne wzory. Jest dość łatwa w montażu a co najważniejsze bardzo wdzięczna w utrzymaniu czystości. Dobrze dobrana dodaje wnętrzu elegancji.

8. Tynk strukturalny

Tynk strukturalny może przybierać różne kolory i faktury. Imituje znane materiały tj. kamień czy beton. Może też po prostu tworzyć na ścianie ciekawą strukturę. W przypadku tego materiału trzeba liczyć się z tym, że ostatecznego efektu nie da się w 100% przewidzieć. Dobieramy daną strukturę, natomiast zawsze znaczenie ma pociągnięcie ręką wykonawcy i użyte narzędzie.

9.Panele dekoracyjne 3D – twarde lub miękkie

Panele dekoracyjne 3D w jadalniTwarde panele dekoracyjne 3D mogą być wykonane z poliuretanu, gipsu, MDF lub drewna. Można je malować na dowolne kolory farbami ściennymi. Producenci oferują też inne metody wykończenia powierzchni takich paneli. Zależy im, aby jak najlepiej wpisywały się w dane wnętrze. Spotykałam się z flokowaniem, czy też pokrywaniem ich betonem architektonicznym.
Miękkie, modułowe panele dekoracyjne 3D wykonuje się z aksamitnej gąbki. Są przyjemne w dotyku a jednocześnie łatwe w utrzymaniu czystości. Poza bezdyskusyjnymi walorami estetycznymi dużym atutem są właściwości akustyczne paneli 3D. Ich minusem będzie koszt, stąd warto przemyśleć dokładnie, gdzie chcemy je wyeksponować. Jednak trafnie zastosowane we wnętrzu są warte swojej ceny!

10.Ściana jak malowana – moc koloru

Samo pomalowanie ściany na kolor, który będzie wyróżniał się w przestrzeni spowoduje, że urozmaicimy płaską powierzchnię. Można też iść o krok dalej i namalować obraz bezpośrednio na ścianie. W tym wypadku zdecydowanie lepiej będzie znaleźć artystę, który zrobi to fachowo i z wyczuciem. Innym sposobem będzie stworzenie prostych wzorów, np. pionowych pasów, z którymi powinna poradzić sobie każda ekipa remontowa.

Sposobów jest wiele! Ważne, żeby znaleźć ten idealny – dla Ciebie.