Konsultacja architekta wnętrz jest czymś innym niż projekt. Często spotykam się z tym, że te pojęcia są mylone. Przyjrzyjmy się podstawowym różnicom. Sprawdź, czy potrzebujesz projektu wnętrza, czy może konsultacja wystarczy. Dowiedz się, czym różni się konsultacja z projektantem wnętrz „na żywo” od konsultacji online.
Konsultacja czy projekt wnętrza?
Konsultacja architekta wnętrz – jak sama nazwa wskazuje, jest to konsultacja. Wówczas Klient przychodzi z czymś do skonsultowania, oceny, porównania, doradzenia.
Przykład 1: Klient nie jest przekonany jak zaplanować układ funkcjonalny w salonie z kuchnią (układ mebli, sprzętów, instalacji), ale przedstawia swoje pomysły i chce skonsultować, który z nich jest najlepszy. Prosi o wskazówki, na co zwrócić uwagę przy planowaniu ustawienia mebli. Pyta o to, co może zmienić a co powinno pozostać bez zmian. Prosi o wskazówki, które pomogą mu najlepiej samodzielnie przeprowadzić remont. Zadaje konkretne pytania. Architekt wnętrz może wykonać drobny szkic lub schemat w ramach konsultacji (ale nie będzie to zaawansowany rysunek techniczny).
Przykład 2: Inwestor mieszka w już urządzonym, ładnym mieszkaniu, ale ma odczucie, że jest za ciemno w salonie. Chce zapytać jak doświetlić salon, jakiego rodzaju oprawy oświetleniowe wybrać i na jakie kolory przemalować ściany. Nie wymaga doboru konkretnej lampy. Chce wiedzieć, czego samodzielnie szukać, na co zwrócić uwagę, jakie parametry będą istotne. Dodatkowo kolory ścian w sypialni są niespójne, czegoś brakuje. Tapeta nie pasuje do koloru ściany. Potrzebuje skonsultować, co zrobić, żeby poprawić oświetlenie i dobrać kolory ścian. Ma już nawet próbki tkanin na zasłony do sypialni, ale nie może się zdecydować, która będzie najlepiej pasować i prosi projektanta wnętrz o radę. Tego typu zagadnienia można skonsultować. Nie wymagają projektu wnętrza.
Projekt wnętrza wymaga pracy koncepcyjnej. Wszystko zależy od tego, z czym przychodzi Inwestor. Jeśli zagadnienie wymaga wykreowania koncepcji – to potrzebuje on projektu.
Przykład 1: Klient oczekuje przedstawienia propozycji układu funkcjonalnego w salonie z kuchnią (układ mebli, sprzętów, instalacji). Projektant wówczas musi przeanalizować instalacje, rozmieszczenie poszczególnych sprzętów i ich wzajemne zależności. Niekiedy trzeba wymierzyć wnętrze i przygotować rysunek. Kiedy potrzebny jest zwymiarowany rysunek techniczny wówczas mamy do czynienia z projektem układu funkcjonalnego.
Przykład 2: Klient chce zmienić oświetlenie i kolorystykę w mieszkaniu. Chciałaby, żeby architekt wnętrz rozplanował rozmieszczenie poszczególnych punktów oświetleniowych w mieszkaniu ze wskazaniem gdzie będą włączniki. Chciałby także, aby architekt wskazał, na jakie kolory pomalować ściany w mieszkaniu. Tego typu problem wymaga pracy koncepcyjnej. Projektant wnętrz powinien przygotować rysunek rzutu mieszkania i na rzucie zaznaczyć zmiany w elektryce. Na odrębnym rysunku powinien zaznaczyć, jakie kolory farb, czy okładzin będę na poszczególnych ścianach, czy podłogach. W takiej sytuacji jest to koncepcyjny projekt wnętrza.
Konsultacja z architektem wnętrz online
Konsultacja z architektem wnętrz online może przebiegać na różne sposoby. Wszystko zależy od sytuacji i rodzaju konsultowanego zagadnienia. Przy konsultowaniu wnętrza w stanie developerskim śmiało można skonsultować układ pomieszczeń, zmiany w elektryce i poprosić o wskazówki do przeprowadzenia remontu. Zdarza się także konsultowanie tzw. zmian lokatorskich podczas powstawania inwestycji. Konsultacja online może przebiegać według schematu:
1 Kontakt z architektem wnętrz i ustalenie formy, wycena konsultacji (telefon, mail). Klient przygotowuje listę pytań do konsultacji
2. Konsultacja właściwa (rozmowa telefoniczna lub poprzez inne narzędzie, np. skype)
3. W razie potrzeby konsultacji poszerzonej – przesłanie mailem pliku ze szkicami lub rekomendacjami projektanta.
Konsultacja z projektantem wnętrz „na żywo”
Konsultacja „na żywo” przebiega podobnie – z tym, że projektant wnętrz może przyjechać do konsultowanego wnętrza lub można spotkać się w innym dogodnym miejscu. W niektórych przypadkach konieczna jest konsultacja „na żywo” i wizja lokalna. Szczególnie, jeśli temat dotyczy doboru kolorów do istniejącej kolorystyki, albo wnętrze jest niestandardowe.
Dowiedz się także, czego możesz oczekiwać we współpracy z projektantem wnętrz:
Więcej o konsultacji można przeczytać tutaj:
Więcej o projekcie online: