Jak siedzieć przy komputerze? Warto zadać sobie to pytanie i zadbać o to, aby siedzieć wygodnie. Choć sama wygoda to nie wszystko. Należy zatroszczyć się o swoje zdrowie. Nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa, nóg, rąk , głowy, szyi podczas pracy może przysporzyć Ci dużo problemów zdrowotnych. Jak siedzieć przy komputerze? Przede wszystkim ergonomicznie, czyli z uwzględnieniem Twoich indywidualnych cech anatomicznych np. wzrostu.
Praca w domu: jak siedzieć
Pewne dobre praktyki można przenieść z biura na grunt domowy – kreatywnie zaadaptować je. Bardzo ważne dla zdrowia jest to jak siedzisz podczas pracy przy komputerze. Nie zawsze możesz pozwolić sobie na fotel biurowy z najwyższej półki. Za to możesz wybrać najwygodniejsze krzesło, które jest w domu i przeznaczyć je do pracy. Ważne, aby ułożenie Twojego ciała było prawidłowe: prosty kręgosłup, kolana i łokcie ułożone pod kątem 90 stopni, proste nadgarstki, stopy w całości leżące na podłodze. Plecy powinny dobrze oparte, szczególnie w odcinku lędźwiowym. Głowa musi być ułożona prosto, bez pochylania się do przodu, bez obciążania odcinka szyjnego.
Idealny fotel do pracy
Idealny fotel do pracy będzie uwzględniał powyższe czynniki. Przy wyborze profesjonalnego, ergonomicznego fotela do pracy uwzględnia się rodzaj pracy, a także wzrost i wagę użytkownika. Dobry fotel biurowy ma regulowaną wysokość i umożliwia tzw. „aktywne siedzenie”. Możemy znaleźć modele z podłokietnikami, czy fotele na kółkach. Przy długotrwałej pracy w domu warto zainwestować w dobry fotel. Natomiast, jeśli pracujesz w domu sporadycznie – zorganizuj sobie prawidłowe siedzenie.
Praca w domu: na co zwrócić uwagę?
Jak siedzieć i jak ustawić laptopa
- Wygospodarować odrębne pomieszczenie, biurko lub fragment biurka do pracy
- Osobna mysz i osobna klawiatura – nie da się ergonomicznie pracować przy laptopie bez osobnej klawiatury. Wówczas albo ekran jest ustawiony ergonomicznie, albo ręce na klawiaturze. Biurko musi być odpowiednio głębokie, żeby zmieścił się ekran, klawiatura i podparte nadgarstki a najlepiej łokcie
- Poduszka sensomotryczna (jeżyk) – pomaga siedzieć bardziej dynamicznie, wiercimy się na takiej poduszce, zmniejszamy obciążenia. Nie siedzimy na niej w sposób ciągły. Można stosować ją np. co 3h na 15 min.
- Ustawienie nóg siedząc na krześle – powinniśmy sięgać stopami płasko przylegającymi do ziemi, można podłożyć pod stopy książkę lub pudełko. Zachowujemy kąt zgięcia nóg w kolanach 90 stopni
- Ustawienie pleców – prosto, nie pochylamy się do przodu, aby nie obciążać odcinka lędźwiowego kręgosłupa
- Ustawienie ekranu – laptop powinien stać w odpowiedniej odległości od oczu (dlatego potrzebujemy zewnętrznej klawiatury) i odpowiednio wysoko (aby mieć ekran minimalnie na linii wzroku, aby uniknąć zbędnego zginania szyi)
- Ustawienie rąk – staramy się mieć oba łokcie oparte o blat
- Podparcie pleców – dbamy o to, aby plecy obierały się. Osoby niższe mogą podłożyć pod plecy poduszkę. Warto być podpartym i lekko odchylonym do tyłu, aby zmniejszyć obciążenie odcinka lędźwiowego.
Jak siedzieć przy komputerze na zwykłym krześle?
- Jeśli jesteś niewysokiego wzrostu i stopy nie opierają się o podłoże – możesz podłożyć książki lub pudełko po butach pod stopy.
- Jeśli chcesz „siedzieć aktywnie” możesz siadać na specjalnej poduszce tzw. „jeżyk”
- Jeśli korzystasz z laptopa – użyj zewnętrznej klawiatury. Dzięki temu możesz zachować prawidłowe ułożenie głowy i nadgarstów.
- Możesz wówczas ułożyć laptopa dalej i wyżej (np. na książkach). Dzięki temu będziesz mieć monitor na wysokości wzroku
- Jeśli plecy nie są w pełni podparte w odcinku lędźwiowym – możesz podłożyć poduszkę.
Praca w domu to duże wyzwanie – szczególnie dla osób, które przywykły do przebywania w biurze, dobrej kawy z ekspresu i towarzystwa kolegów. Pracując w domu możesz docenić także inne aspekty pracy w biurze takie jak: wyodrębniona przestrzeń, dobrze skonfigurowany, sprzęt komputerowy, czy wygodne biurko i fotel. Nie mówiąc o tym, że są osoby odpowiedzialne za porządek, a Ty możesz się skupić wyłącznie na swojej pracy.
Przeczytaj także:
Zobacz przykładowy projekt biura: