Płytki łazienkowe: jak dobrać płytki do łazienki? Wzory i kolory, wielkości, styl i gatunek płytek

Płytki łazienkowe: jak dobrać płytki do łazienki? Wzory i kolory, wielkości, styl i gatunek płytek

Płytki łazienkowe dobieramy pod względem: parametrów technicznych, estetyki i specyfiki pomieszczenia.Jak dobrać płytki do łazienki, żeby spełniały swoją rolę oraz pięknie się prezentowały? W tym zestawieniu skupię się na walorach estetycznych.  Podpowiem, na co zwraca uwagę projektant wnętrz dobierając płytki do łazienki. Na pierwszy plan zawsze wysuwa się kolor, ale nie jest to aspekt, od którego zaczynam dobór płytek jako architekt wnętrz.

Płytki łazienkowe – warto wiedzieć

Opracowując projekt łazienki w pierwszej kolejności ustalmy funkcjonalność, ustawienie i rodzaj wyposażenia (dowiedz się więcej o tym, od czego zacząć remont łazienki). Początkowo ogólnie określamy powierzchnię, na której planujemy ułożyć płytki ceramiczne. Nie jest to bowiem jedyny słuszny materiał na ściany i podłogi w łazience. Jednak z jakiś względów, zapewne zasadnych – najpopularniejszy. Dlatego właśnie powstał ten artykuł. Jak dobrać płytki do łazienki?

Płytki łazienkowe: pierwszy gatunek co to znaczy?

Często spotykamy oznaczenie płytek: Gat. I, Gat. II lub Gat. III. Chodzi o zachowanie walorów estetyczno-optycznych w całej serii płytek ceramicznych. Oznacza to, że według normy, płytki najlepsze gatunkowo (Gat.I) są wizualnie pozbawione wad. 95% płytek pierwszego gatunku nie może mieć niedoskonałości, które pogorszyłyby wygląd powierzchni ułożonych płytek. Natomiast nie ma reguł, co do płytek z oznaczeniem Gat. II i Gat. III – normy w ilości wadliwych płytek są zależne od producentów. Mamy też cały szereg innych istotnych parametrów płytek, o których możesz przeczytać w poprzednim artykule.

płytki łazienkowe pierwszy gatunek co to znaczy

płytki łazienkowe, fot. Unsplash

Płytki bez fugowe, czyli rektyfikacja

Płytki ceramiczne bez fugowe do łazienek to tylko uproszczenie w nazewnictwie. Chodzi o płytki rektyfikowane, czyli odpowiednio docinane, tak, aby każdy narożnik i każda krawędź były idealnie proste. Celem produkowania tak równiutkich płytek jest możliwość układania ich z minimalną fugą. Im mniejsza fuga tym cała powierzchnia, na której są ułożone płytki wygląda bardziej elegancko. Oczywiście w przypadku płytek w stylu rustykalnym – duża fuga nie będzie nikomu przeszkadzać, a wręcz może być atutem podkreślającym klimat łazienki.

Musimy oczywiście pamiętać, że nawet jeśli mówimy o płytce „bez fugowej” to musimy zastosować fugę. Zawsze pomiędzy płytkami będzie szczelina, choćby mikroszczelina, która powinna być zamknięta.

Wszystkie płytki ceramiczne wymagają fugi

Wielkość płytek – duże i małe formaty

Bardzo ważna jest wielkość płytek. Stosujemy duże, średnie, małe formaty w zależności od efektu wizualnego, jaki chcemy osiągnąć.

Zasada generalna mówi, że w dużych łazienkach stosujemy płytki o dużych formatach a w małych łazienkach mniejsze płytki. Oczywiście można tę zasadę świadomie, w sposób uzasadniony łamać.

Pamiętajmy też o kształcie płytek: prostokątne, kwadratowe lub np. heksagony.  Mamy także płytki dekoracyjne o nietypowych formatach oraz mozaiki przyjmujące różną formę. Format i kształt płytek jest też istotny w kwestii łączenia kilku typów płytek – musimy je dobierać w taki sposób, aby się dobrze zgrywały. Najlepiej łączyć płytki z tych samych kolekcji. Są one projektowane właśnie, po, aby je kreatywnie komponować. Właściwe skomponowanie płytek z różnych kolekcji może wiązać się z kłopotami. Płytki od różnych producentów lub z innych kolekcji mogą mieć inną grubość. Wówczas glazurnik będzie miał więcej pracy, dopasowując płytki do jednego poziomu.

Szukaj płytek z tej samej kolekcji

Kolory i wzory płytek

Płytki łazienkowe mogą przybierać przeróżne wzory i kolory. Decydując się na konkretną kolorystykę łazienki, szukamy płytek tylko w tych tonacjach, które nam się podobają i pasują do całej koncepcji. Zaryzykuję stwierdzenie, że mamy do wyboru płytki w każdym kolorze i niemal każdym odcieniu. Często wystarczy dobrze poszukać. Jednak warto płytki zobaczyć na żywo, ponieważ zdjęcia na ekranie monitora nigdy nie oddadzą realnego koloru.

Wybieraj kolor płytki wyłącznie na żywo

płytki łazienkowe wzory na podłodze

płytki łazienkowe wzory na podłodze

Mozaiki dekoracyjne

Warto pamiętać o mozaikach dekoracyjnych. Przybierają one różne formy i kształty. Najpopularniejsze są mozaiki kwadratowe lub heksagony dostępne we wszystkich salonach z płytkami.

Można stosować mozaiki na zamówienie z nadrukiem np. z wybranym przez siebie motywem, np. reprodukcją obrazu, zdjęciem z wakacji, portretem, kwiatami. Jeśli są to kwadratowe mozaiki tworzy się wówczas bardzo ciekawy efekt pikseli.

Są też firmy wykonujące artystyczne mozaiki na zamówienie, których kształt jest przeróżny. Wcale nie musi to być figura geometryczna ani geometryczny wzór! Można dobrać indywidualnie odcień i rodzaj szkliwienia.

Drobne mozaiki na ogół występują w formie plastrów.

Zestawiaj płytki wzorzyste lub mozaiki z gładkimi powierzchniami

Powierzchnia płytek

Oprócz koloru, na własne oczy należy także zobaczyć powierzchnię płytki – a najlepiej ją dotknąć! Powierzchnia płytek może być matowa, satynowa lub połyskliwa, gładka lub porowata, strukturalna, polerowana albo pół-polerowana (lappato). Wyróżniamy także płytki szkliwione lub barwione w masie. Przekrój jest gigantyczny – po prostu warto wiedzieć, zobaczyć i świadomie wybrać.

Płytki z połyskiem będą lekko odbijać przedmioty delikatnie powiększając optycznie przestrzeń. Połysk wydobywa głębię koloru. Płytki matowe i satynowe mają szlachetną powierzchnię. Płytki porowate i strukturalne mają niepowtarzalnych charakter.  Tak naprawdę każdy typ będzie miał swoje atuty. Wybierzcie te, które są dla Was najważniejsze.

Jak dobrać płytki łazienkowe w dobrym stylu?

Producenci oferują płytki w różnym stylu. Ważniejszy i nadrzędny jest styl całej łazienki. To z niego wynika wybór płytek. Znajdujemy takie kategorie płytek według stylu:  skandynawskie, rustykalne, glamour, nowoczesne, minimalistyczne, klasyczne, industrialne, geometryczne, eco i pewnie wiele wiele innych. Te nazwy i kategoryzacja jest tylko pomocnicza. Na pewno można znaleźć płytki oznaczone przez sprzedawcę stylem skandynawskim a pasujące do klasycznej łazienki. Natomiast ukierunkowanie może być pomocne. Szukając płytek geometrycznych nie będziemy musieli oglądać wszystkich innych typów płytek. Jeśli zastosujemy odpowiedni filtr w Internecie  lub odpowiednio nazwiemy swoje potrzeby w sklepie stacjonarnym.

Jak dobrać fugę do płytek?

Dobór fugi do płytek będzie zależał od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Często zasadą jest dobieranie fugi w kolorze jak najbardziej zbliżonym do koloru płytek. Wówczas ściana z ułożonymi płytkami będzie stanowić jednolitą całość. Może się jednak okazać, że będziemy chcieli wyeksponować podziały między płytkami tworząc rysunek na ścianie, np. chcemy podkreślić kształt cegiełki. Wówczas możemy zastosować fugę jaśniejszą lub ciemniejszą, ale cały czas polecam trzymania się wspólnej tonacji barwnej z płytkami. Nie jest to zasada, której nie można łamać, ale jeśli już – łamcie ją świadomie.

fuga innego koloru niż płytki

jak obliczyć pytki do łazienki?

fuga zbliżona do koloru płytki

Mamy kilka ocieni bieli, różne szarości. Pełne dopasowanie będzie niemożliwe, ale należy spróbować i dobrać fugę do płytek najlepiej jak się da. Pamiętajmy też, że na jasnych fugach szybko widać zabrudzenia, a biel potrafi żółknąć.

Najczęściej dobieramy fugę w kolorze zbliżonym do koloru płytek