To, jakie sprzęty do łazienki wybrać zależy od kilku czynników: osobistych potrzeb, budżetu, wielkości łazienki, indywidualnego gustu i przyzwyczajeń. Jednak warto wiedzieć, jakie są możliwości i jakie są dostępne rodzaje sprzętów łazienkowych. Zapraszam do artykułu przedstawiającego w dużym skrócie rodzaje wyposażenia łazienki, które możesz znaleźć w polskich sklepach i salonach.
Rodzaje wanien:
Jeśli jesteśmy młodzi, mamy małe dzieci i wystarczająco miejsca w łazience to warto zastosować wannę. Coraz popularniejsze są wanny z parawanem prysznicowym, czyli można z niej korzystać zarówno jak z wanny jak i funkcji prysznicowej nie zalewając radośnie łazienki. Oczywiście dla osób z trudnościami w poruszaniu się, osób starszych – lepiej będzie wybrać prysznic. Prozaicznie, aby wejść do wanny potrzeba więcej wysiłku niż w przypadku niskiego brodzika prysznicowego. Jednak najczęściej w Polskich domach są obecne akrylowe wanny prostokątne. Podział wanien ze względu na:
- kształt: okrągła, owalna, prostokątna, kwadratowa, narożna
- funkcje: z parawanem prysznicowym lub bez
- wyposażenie: hydromasaż, jacuzzi, tradycyjna
- materiał, z jakiego jest wykonana: akrylowe, stalowe, konglomeratowe, drewniane, kamienne
- usytuowanie: wanna do zabudowy lub wolnostojąca
Rodzaje pryszniców:
Tradycyjny prysznic składa się z kabiny, brodzika (lub bez brodzika, ale z odpowiednio przygotowanym spadkiem) oraz armatury (słuchawka natryskowa, deszczownica). Planując prysznic na początku musisz widzieć ile miejsca podłogi będzie zajmował i gdzie będzie stał? Ważne są też możliwości techniczne Twojej łazienki – szczególnie w przypadku kabiny bez brodzika. Występujące rodzaje odpływów bez brodzików to: prysznic z odpływem liniowym (tutaj musimy uzyskać spadek 1,5 cm na 1 m długości), kratką odpływową lub odpływem ściennym. Wybierając rodzaj drzwi należy przemyśleć usytuowanie prysznica, tak, aby jak najwygodniej się do niego wchodziło. Podział pryszniców ze względu na:
- formę: prysznic z brodzikiem lub bez brodzika
- wyposażenie prysznica: np. z siedziskiem lub bez
- kształt brodzika: narożny lub prostokątny
- wysokość brodzika: wysoki, niski
- rodzaj drzwi: rozwieralne, przesuwne, wahadłowe lub prysznic typu walk-in (bez drzwi), drzwi prawe lub lewe
- rodzaj natrysku: słuchawka prysznicowa, deszczownica, panel prysznicowy
Rodzaje umywalek łazienkowych:
W przypadku umywalki kluczowy w wyborze będzie wymiar, który chcemy wstawić do łazienki (standardowe szerokości to 45, 50, 55, 60 cm, ale można znaleźć naprawdę najróżniejsze wielkości). Rodzaje umywalek ze względu na:
- Sposób mocowania: stojące lub wiszące
- Usytuowanie, czyli umywalki meblowe: nablatowe, wpuszczane w blat lub podblatowe
- Usytuowanie, czyli umywalki na postumencie: pełny postument lub półpostument
- Rodzaj odpływu: z korkiem, odpływem liniowym lub przelewem
- Rodzaj materiału: w kwestii materiałów jest podobnie jak z wannami. Choć można też spotkać umywalki szklane czy ceramiczne.
Rodzaje WC:
Miska ustępowa, czyli po prostu WC. Warto przemyśleć, czy WC będzie w łazience czy oddzielnie – w toalecie. Ostatnio najmodniejsze jest WC wiszące tzw. geberit (nazwa pochodzi o nazwy producenta stelaża do montażu WC wiszącego). Rodzaje WC ze względu na:
- rodzaj montażu: WC wiszące na stelażu lub stojące
- rodzaj odpływu: musimy wiedzieć jak usytuowany jest odpływ. Może być wyprowadzony z podłogi albo ze ściany. W zależności od tego wybieramy kompakt z odpływem dolnym lub bocznym
- sposób spłukiwania wody: popularne są mechanizmy oszczędzania wody tj. start/stop lub 2 przyciski do wody –jeden 3 l, drugi 6l.
- miejsce montażu: przy ścianie, w narożniku. Co ciekawe, i może się okazać przydatne w niektórych łazienkach – występują także kompakty narożne.
Rodzaje sprzętów myjących:
- Bidet – bidet powinien pasować do miski ustępowej, a zatem najlepiej, jeśli będzie z tej samej kolekcji. Możemy wybrać bidet stojący lub podwieszany.
- Bidetta to alternatywa dla bidetu. Jest niczym innym jak słuchawką natryskową zamontowaną w bliskiej odległości od WC. Można ją zastosować w łazience, w której nie zmieści się bidet.
- Miska myjąca: można także zastosować miskę myjącą (a raczej deskę myjącą montowaną na WC). Wówczas jedynie trzeba o tym pamiętać przy wyborze miski ustępowej, aby pasowała do niej deska z funkcją myjącą.
Rodzaje armatury:
Armatura – jest niezbędna przy każdym sprzęcie sanitarnym. Są to: baterie umywalkowe; baterie bidetowe; baterie wannowo-natryskowe ze słuchawką i/lub deszczownicą; korki do wanny, umywalki, prysznica. Ogólnie rzecz biorąc – to, co umożliwia nam korzystanie z wody w sprzętach łazienkowych. Armaturę należy dobrać pod kątem konkretnego sprzętu tak, aby pasowała do niego technicznie oraz estetycznie. Może być w różnych kolorach i kształtach, z rożnych materiałów, montowana w ścianie, na podłodze lub na danym sprzęcie.
Inne sprzęty łazienkowe:
Zadając sobie pytanie jakie sprzęty do łazienki wybrać należy pamiętać także o innych ważnych elementach wyposażenia, tj. pralki, pralkosuszarki, kosze na bieliznę, suszarki na bieliznę, itp. Nawet, jeśli niektóre sprzęty nie wymajają specjalnego podłączenia – to trzeba pomyśleć o miejscu na nie. Przeczytaj także artykuł o tym, od czego zacząć remont łazienki.
Jakie sprzęty do łazienki wybrać?
Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie: jakie sprzęty do łazienki wybrać? Ogólnie rzecz biorąc: takie, które będą najlepiej dopasowane do użytkowników oraz do konkretnej łazienki. Z pewnością w powyższym przeglądzie brakuje niektórych rozwiązań, jednak podałam te, które najczęściej wybieramy. Nie należy załamywać się ilością możliwości – projektant wnętrz sprawnie przeprowadzi selekcję i pomoże dobrać odpowiednie sprzęty do łazienki.